< sekcia Zahraničie

Brazílsky exprezident sa na polícii dobrovoľne neprihlásil

Na snímke brazílsky exprezident Luiz Inácio Lula da Silva máva priaznivcom pred sídlom odborov zamestnancov pracujúcich v kovopriemysle v Sao Bernardo do Campo v Brazílii 5. apríla 2018. Foto: TASR/AP

Lula da Silvu uznali v júli minulého roka za vinného z korupcie a prania špinavých peňazí

Sao Paolo 7. apríla (TASR) - Bývalý brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva sa v piatok odmietol dobrovoľne dostaviť na políciu v meste Curitiba v štáte Paraná na juhu Brazílie, informovala agentúra AP.

Exprezident neuposlúchol lehotu 24 hodín stanovenú vo štvrtok brazílskym federálnym sudcom Sérgiom Morom, ktorá vypršala v piatok o 17.00 h miestneho času.

Lula da Silva sa aktuálne nachádza v odborovej centrále oceliarov na predmestí najľudnatejšieho brazílskeho mesta Sao Paolo. Okolo odborovej centrály sa zhromaždili tisícky podporovateľov tohto obľúbeného ľavicového politika.

Agentúra AP varovala, že pokiaľ by sa ho polícia pokúsila násilím vyviesť z budovy mohlo by dôjsť k potýčkam.

Mesto Curitiba sa nachádza zhruba 417 kilometrov juhozápadne od Sao Paola.


Brazílsky najvyšší súd vo štvrtok zamietol žiadosť bývalého prezidenta, aby mohol ostať na slobode v čase pred októbrovými prezidentskými voľbami.

Exprezidenta (72) uznali v júli minulého roka za vinného z korupcie a prania špinavých peňazí a odsúdil ho na deväť a pol roka vo väzení. Súd v Porto Alegre tento verdikt v januári potvrdil a sprísnil mu trest na 12 rokov a jeden mesiac.

Luiz Inácio Lula da Silva bol prezidentom Brazílie v rokoch 2003-11.