< sekcia Zahraničie

Vo veku 95 rokov zomrel dlhoročný zimbabwiansky prezident R. Mugabe

Robert Mugabe, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Mugabe stál na čele bývalej Rodézie ako premiér od roku 1980 a v roku 1987 sa stal prezidentom.

Harare 6. septembra (TASR) - Bývalý prezident Zimbabwe Robert Mugabe, ktorý zomrel v piatok vo veku 95 rokov, sa v posledných rokoch viackrát podrobil liečbe v Singapure, kde aj zomrel. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters."S najväčším zármutkom oznamujem odchod zakladateľa a bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho," napísal na Twitteri súčasný prezident krajiny Emmerson Mnagangwa. Mugabe sa podľa neho zaslúžil o oslobodenie a svoj život zasvätil boju za zrovnoprávnenie a zvýšenie právomocí "svojho ľudu".

Mugabe bol v minulosti oslavovaný ako osloboditeľ, ktorý bývalú britskú kolóniu Rodéziu zbavil belošskej nadvlády. Neskôr však podľa AFP využíval na udržanie moci útlak a šírenie strachu.

Na čele krajiny premenovanej na Zimbabwe bol od roku 1980 ako premiér a v roku 1987 sa stal prezidentom. Mugabe sa neskôr čoraz viac uchyľoval k totalitným praktikám a postupne priviedol Zimbabwe k diktatúre.

Na archívnej snímke z 27. augusta 1980 americký prezident Jimmy Carter a zimbabwiansky premiér Robert Mugabe (vľavo) počas stretnutia vo Washingtone.
Foto: TASR/AP


V novembri 2017 moc do rúk prevzala armáda a Mugabeho nechala v domácom väzení. Prezident definitívne odstúpil toho istého roku 21. novembra. Moc v krajine následne prevzal Mnangagwa, ktorý v hlavnom zimbabwianskom meste Harare zložil potom 24. novembra prísahu.

Mugabeho zdravotný stav sa po odstúpení zhoršil. V období posledného roka strávil niekoľko mesiacov v nemocnici v Singapure, kde podľa informácií agentúry Reuters aj zomrel.

Úrady opakovane tvrdili, že prezident sa lieči na sivý zákal a popierali informácie z médií o tom, že trpí rakovinou prostaty.

Profil R. MugabehoRobert Mugabe sa narodil 21. februára 1924 v meste Kutama. Navštevoval misijnú základnú školu, potom prestúpil na strednú školu Kutama College, jednu z najlepších v Afrike.

V tom čase bola Rodézia, na ktorej území leží aj súčasné Zimbabwe, britskou kolóniou na juhu Afriky. Kolóniu založil koncom 19. storočia dobrodruh, obchodník a politik Cecil Rhodes. Severná Rodézia za riekou Zambezi bola predchodcom štátu Zambia. Na území Južnej Rodézie vznikla v roku 1965 samostatná Rodézia s belošskou vládou. Tá však bola od začiatku v medzinárodnej izolácii. Navyše proti nej bojovali černošskí povstalci podporovaní Sovietskym zväzom a Čínou. Boj v Rodézii - neskoršom Zimbabwe - bol totiž súčasťou studenej vojny a snahy získať africké štáty na stranu komunistického tábora.

Mugabe začal študovať na Univerzite Fort Hare v juhoafrickom meste Alice, po čase odišiel a pokračoval v štúdiu v Driefonteine, Salisbury, Gwele a Tanzánii. Stal sa učiteľom v Zambii a v Ghane, kde sa zoznámil so svojou prvou manželkou Sally Hayfronovou. V Ghane sa začal politicky angažovať, ovplyvnil ho ghanský premiér Kwame Nkrumah.

Z Ghany sa vrátil do Rodézie a pripojil sa k hnutiu Africký ľudový zväz Zimbabwe (ZAPU). Neskôr sa pridal k ľavicovo orientovanému Africkému národnému zväzu Zimbabwe (ZANU). V roku 1964 ho odsúdili na desať rokov väzenia za podvratnú činnosť. Počas pobytu za mrežami korešpondenčne vyštudoval niekoľko vysokých škôl, medzi nimi napríklad Londýnsku univerzitu.

Po návrate z väzenia žil v Mozambiku, odkiaľ viedol boje proti vláde Iana Smitha v Rodézii. Ich intenzita narástla po roku 1972. V roku 1979 na území Rodézie operovalo asi 12.500 povstalcov. Na rokovania s nimi pristúpili predstavitelia krajiny pod tlakom medzinárodného spoločenstva. V decembri 1979 uzavreli prímerie.

Mugabe sa koncom roka vrátil do svojej vlasti ako vodca oslobodzovacieho hnutia. Zvíťazil v marcových voľbách v roku 1980 a stal sa premiérom krajiny, ktorá sa premenovala na Zimbabwe. Od roku 1987 stál na jej čele ako prezident.

V roku 1988 sa podarilo ukončiť občiansku vojnu, v ktorej proti sebe bojovali dva tábory povstalcov. Mugabe sa však čoraz viac uchyľoval k totalitným praktikám a postupne priviedol Zimbabwe k diktatúre. V roku 1998 napríklad zakázal homosexuálne vzťahy. Krajina ekonomicky upadala. V roku 2000 v nej prebehla pozemková "reforma", v rámci ktorej aj za cenu krvavých stretov štát zaberal pôdu farmárom. Asi 700.000 ľudí prišlo o svoje domovy.

Na archívnej snímke z 13. decembra 1998 bývalý juhoafrický prezident Nelson Mandela (vľavo) a zimbabwiansky prezident Robert Mugabe v harare.
Foto: TASR/AP


V dňoch 14. a 15. novembra 2017 v krajine prebehol nekrvavý prevrat, pri ktorom prevzala moc do rúk armáda a Mugabeho nechala v domácom väzení. Mugabe v ten rok 20. novembra súhlasil so svojim odstúpením, pokiaľ armáda zaručí beztrestnosť jemu i jeho manželke. Napokon 21. novembra, keď hrozil začiatok impeachmentu, Mugabe definitívne odstúpil.

Zo svojej funkcie odišiel Mugabe ako 93-ročný. Moc v krajine následne prevzal dovtedajší viceprezident Emmerson Mnangagwa, ktorý v hlavnom zimbabwianskom meste Harare zložil 24. novembra 2017 prísahu.

Robert Mugabe zomrel 6. septembra 2019 v nemocnici v Singapure, kde sa niekoľko mesiacov liečil.