< sekcia Zahraničie

Brusel si dnes pripomína prvé výročie teroristických útokov

Na videosnímke hasiči pomáhajú neznámej osobe po výbuchu v stanici metra v Bruseli 22. marca 2016. Foto: TASR/AP

Spomienkovú akciu na pamiatku obetí pripravuje pred budovou Burzy starosta mesta Yvan Mayeur a prvé výročie útokov sa v uliciach Bruselu chystá pripomenúť viacero občianskych organizácií.

Brusel 20. marca (TASR) - Belgická metropola sa dnes viacerými spomienkovými ceremoniálmi pripomenie prvé výročie teroristických útokov, pri ktorých zahynulo 32 ľudí. Premiér Charles Michel sľúbil, že jeho vláda vyčlení na boj proti terorizmu dodatočných 30 miliónov eur.

Minútou ticha si všetci zamestnanci a návštevníci bruselského letiska Zaventem v stredu o 07:58 h - čas prvého výbuchu na letisku -, pripomenú obete vlaňajších atentátov. Podobný okamih sa odohrá na stanici metra Maelbeek o 09:11 h - v čase druhého samovražedného atentátu. Počas jednej minúty nebude premávať celá sieť mestskej hromadnej dopravy.V dopoludňajších hodinách bude na ulici Arts-Loi, v blízkosti stanice metra Maelbeek, odhalený pamätník venovaný všetkým obetiam teroristických útokov. Na jeho slávnostnom odhalení sa zúčastní aj kráľ Filip a kráľovná Matilda, ktorí budú prítomní aj na minútach ticha na letisku a na stanici metra.

Spomienkovú akciu na pamiatku obetí pripravuje pred budovou Burzy starosta mesta Yvan Mayeur a prvé výročie útokov sa v uliciach Bruselu chystá pripomenúť viacero občianskych organizácií.

Premiér Charles Michel pri tejto príležitosti uviedol, že jeho vláda vyčlení na boj proti terorizmu dodatočných 15 miliónov eur pre policajné sily a ďalších 15 miliónov eur pre rezort spravodlivosti. Peniaze pôjdu na platy pre hliadkujúcich vojakov, na ich materiálne vybavenie, ale aj na odborný výcvik, verejné obstarávanie a nábor nových kandidátov pre poriadkové sily.

Táto suma sa priráta k doterajším 600 miliónom eur, ktoré vláda na rovnaký účel vyčlenila v predchádzajúcich dvoch rokoch.

Pozrite si foto priamo po atentáte: OBRAZOM: Ochromený Brusel po teroristických útokoch


Premiére v nedeľňajšom televíznom rozhovore upozornil, že v krajine stále platí tretí stupeň teroristickej hrozby, hoci na uliciach Bruselu už vidieť menší počet hliadkujúcich vojakov. Zároveň priznal, že pomoc poskytnutá pre obete vlaňajších teroristických útokov nebola "dostatočne účinná".

"Uvedomili sme si, že v určitom počte prípadov naozaj nebola dostatočná aktivita pre individuálne sledovanie situácie obetí," uviedol Michel. A prisľúbil, že po stretnutí s rodinami obetí urobí všetko pre to, aby došlo k urýchleniu odškodnení, na ktoré majú nárok.

Minútou ticha si pripomenuli obete útoku na letisku Zaventem


Minútou ticha si dnes ráno na bruselskom medzinárodnom letisku Zaventem pripomenuli prvé výročie teroristických útokov z 22. marca 2016, pri ktorých zahynulo dovedna 32 ľudí a ďalších vyše 300 utrpelo zranenia.

Na ceremónii, ktorá sa pri tejto príležitosti konala pred odletovou halou, sa zúčastnil aj belgický kráľ Filip a s manželkou, kráľovnou Matildou. Pár spoločne privítal tých, ktorí útok prežili, ich rodiny a záchranárov.

V rámci spomienkového podujatia boli nahlas čítané mená 16 ľudí, ktorí prišli o život pri útoku na letisku. Chvíľa ticha sa začala o 7.58 h SEČ, keďže práve o tomto čase zaznel 22. marca 2016 v odletovej hale prvý z dvoch výbuchov.

Podobná pietna akcia sa uskutoční aj na stanici metra Maelbeek, a síce o 09:11 h; pred rokom o tomto čase sa tam v súprave metra plnej ľudí vyhodil do vzduchu samovražedný atentátnik, o život pripravil 16 osôb. Počas spomienkového podujatia nebude cez stanicu premávať metro.


V dopoludňajších hodinách zase bude na ulici Arts-Loi, v blízkosti stanice Maelbeek, odhalený pamätník venovaný všetkým obetiam teroristických útokov. Na jeho slávnostnom odhalení sa tiež zúčastní belgický kráľovský pár.

Spomienkovú akciu dnes na pamiatku obetí pripravil pred budovou Burzy aj starosta mesta Yvan Mayeur a prvé výročie útokov sa v uliciach Bruselu chystá pripomenúť tiež viacero občianskych organizácií.

Politici spomínali v tichosti


Zamestnanci bruselského dopravného podniku STIB si útok, naopak, pripomenuli hluku a trúbením klaksónov, čím ukázali, že život prevládol nad smrťou a s útokom sa vyrovnali. Medzi 16 obeťami, ktoré vtedy pri výbuchu na stanici metra zahynuli, bola aj Loubna Lafquiriová. Jej manžel pracuje pre dopravný podnik.

Na minútu sa v tichosti zastavili aj pracovníci európskych inštitúcií. Vlajky pred budovou eurokomisie sú na pol žrde. Za prítomnosti kráľovského páru bude odhalený pamätník 32 obetiam vlaňajších teroristických útokov v Bruseli. Nachádza sa v srdci tzv. európskej štvrte medzi budovou Európskej komisie a priľahlým parkom Cinquantenaire.

O 12.30 h vzdajú Bruselčania poctu obetiam pred budovou Burzy v centre mesta. Popoludní bude nasledovať pietny občiansky pochod, na ktorom by sa malo zúčastniť niekoľko tisíc ľudí. O 18.00 h odslúži na úmysel obetí omšu kardinál Jozef De Kesel v Katedrále sv. Michala a Guduly.

Kráľ vyzval na vzájomný rešpekt


Belgický kráľ Filip vyzval dnes svojich spoluobčanov na humánny prístup, vzájomný rešpekt a pochopenie. Jeho apel zaznel počas odhaľovania pamätníka obetiam vlaňajších teroristických útokov.

"Drahé rodiny, nikto nemôže pochopiť vaše utrpenie," prihovoril sa kráľ Filip na začiatku rodinám, ktoré prišli počas útokov o blízkych. Prejavil im sústrasť a pochopenie a sľúbil, že im úrady poskytnú potrebnú podporu.

"Na násilie ste reagovali dôstojnosťou a na teror ste zareagovali odvahou. Idete nám príkladom," vzdal poctu pozostalým belgický panovník.

Zdôraznil, že Belgicko si vzalo z atentátov ponaučenie a prijalo nevyhnutné opatrenia v medziach zákona, aby k podobným udalostiam nedochádzalo. Poďakoval bezpečnostným zložkám, ktoré chránia občanov a prenasledujú zločincov, ktorí boli do vlaňajších útokov zapletení.

"Som presvedčený o jednej veci: je na nás všetkých, aby sme spravili našu spoločnosť humánnejšou a spravodlivejšou. Naučme sa načúvať jeden druhému a navzájom sa rešpektovať," povedal kráľ na záver. Celý prejav predniesol vo flámčine a francúzštine, poslednú časť zopakoval aj v angličtine.

Po vystúpeniach panovníka a ďalších rečníkov belgický premiér Charles Michel za zvuku kráľovského orchestra odhalil pamätník, ktorý pripomína teroristické útoky z 22. marca 2016. Autorom pomníka z nerezovej ocele je sochár Jean-Henri Compere.

Leštená nerezová oceľ zrkadlí zmeny počasia. Podľa umelca to má symbolizovať, že Belgicko utrpelo pri útokoch ujmu, ale spamätalo sa a odmietlo nahradiť dialóg a nádej násilím.

Po odhalení pamätníka k nemu zložil veniec kráľ Filip a zaznela európska hymna, teda zhudobnená Óda na radosť Friedricha Schillera, a belgická hymna "Brabanconne".

Napoludnie mali Bruselčania vzdať poctu obetiam pred budovou Burzy v centre mesta. Popoludní bude nasledovať pietny občiansky pochod, na ktorom by sa malo zúčastniť niekoľko tisíc ľudí. O 18.00 h odslúži na úmysel obetí omšu kardinál Jozef De Kesel v Katedrále sv. Michala a Guduly.

Regionálna bruselská vláda na žiadosť príbuzných obetí vysadila v lesoparku na juhu mesta kruhovú aleju 32 pozostávajúcu stromov. Aleja symbolizuje počet obetí vlaňajších bombových útokov na stanicu metra a bruselské letisko Zaventem. V piatok sa pri aleji uskutoční pietna spomienka za účasti príbuzných obetí útokov.

Obete bruselských útokov si uctili aj európske inštitúcie


Obete teroristických útokov z 22. marca 2016 si dnes pripomenuli aj zamestnanci inštitúcií Európskej únie. Vzdali im hold minútou ticha na pôde Európskej komisie, Európskej rady a Európskeho parlamentu.

Vlaňajšie atentáty si vyžiadali životy 32 ľudí, jednou z nich bola aj zamestnankyňa euroinštitúcií Patricia Rizzová. Táto 48-ročná Talianka pracovala pre Výkonnú agentúru Európskej rady pre výskum (ERCEA) v Bruseli. Zahynula počas cesty do zamestnania.

"Spomienka na obete zostáva a zostane navždy v našich mysliach a v našich srdciach. S veľkým smútkom myslím na každý z týchto zmarených životov, tak ako sa to stalo našej kolegyni Patricie Rizzovej, na útrapy ranených a žiaľ ich rodín a príbuzných. Chcel by som vyjadriť svoju najhlbšiu sústrasť každému z nich," uviedol predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker počas pietnej spomienky so zamestnancami tejto inštitúcie.

Pripomenul, že aj napriek "odporným teroristickým útokom v samotnom srdci Európy" nestratili obyvatelia tohto mnohonárodnostného mesta nádej a odhodlanie pokračovať vo svojich každodenných životoch. Európania sa podľa Junckera za posledný rok sa spoločne zomkli v boji proti terorizmu, ktorý ohrozuje bezpečnosť a mier na celom svete.

"Ukázali sme odhodlanie brániť naše hodnoty a naše slobody bez ohľadu na to, čo sa deje. To je dôvod, prečo teroristi zlyhali, pretože sme reagovali na nenávisť a násilie s obnoveným odhodlaním brániť demokraciu a mierové spolužitie v rozmanitosti," uviedol Juncker.

Šéf Európskej komisie spolu s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom sa po boku belgického kráľovského páru a najvyšších politických predstaviteľov krajiny zúčastnili aj na odhaľovaní pamätníka obetiam vlaňajších teroristických útokov. Pamätník z nerezovej ocele z dielne belgického sochára Jeana-Henriho Compera sa nachádza v tesnom susedstve sídla Európskej rady a Európskej komisie, neďaleko zastávky metra Schumann a len niekoľko sto metrov od stanice metra Maelbeek, ktorá bola vlani terčom teroristického útoku.