Quantcast
< sekcia Zahraničie

Hongkonské úrady zatkli šesť osôb v deň výročia masakry v Pekingu

Policajti zastavujú ľudí, ktorí prichádzajú na námestie Victoria Park počas spomienkového zhromaždenia na pamiatku obetí pri príležitosti 33. výročia krvavého potlačenia protestov na námestí Nebeského pokoja (Tchien-an-men) v Pekingu v roku 1989, v parku Victoria Park na Causeway Bay v Hongkongu 4. júna 2022. Foto: TASR/AP

V okolí parku počas soboty hliadkovali stovky policajtov.

Hongkong 5. júna (TASR) - Úrady v Hongkongu zatkli šesť osôb počas soboty, keď v tomto meste platili sprísnené bezpečnostné opatrenia. Ich cieľom bolo zabrániť verejným zhromaždeniam pripomínajúcim masaker z pekinského námestia Nebeského pokoja zo 4. júna 1989. TASR správu prevzala z agentúry AFP a webovej stránky stanice BBC.

Piatich mužov a jednu ženu zadržali v okolí Victoria Parku, kde sa v minulosti v tento deň zvykla konať sviečková manifestácia na pamiatku obetí masakry na námestí Nebeského pokoja (Tchien-an-men).
Muž má LED sviečku na klobúku na námestí Victoria Park počas spomienkového zhromaždenia na pamiatku obetí pri príležitosti 33. výročia krvavého potlačenia protestov na námestí Nebeského pokoja (Tchien-an-men) v Pekingu v roku 1989, v parku Victoria Park na Causeway Bay v Hongkongu 4. júna 2022.
Foto: TASR/AP

Čínska vláda však v roku 2020 v reakcii na rozsiahle protesty z predchádzajúceho roka prijala zákon o národnej bezpečnosti, ktorý takéto zhromaždenia nepovoľuje. V okolí parku počas soboty hliadkovali stovky policajtov. Úrady už predtým ľudí upozornili, že za akékoľvek nepovolené zhromaždenia im na základe zákona z roku 2020 hrozí až päťročný trest odňatia slobody.

Demonštrácie za dodržiavanie základných ľudských sa na námestí Tchien-an-men konali od 15. apríla do 4. júna 1989. Ich potlačenie armádou si podľa odhadov vyžiadalo 1000-10.000 obetí na životoch. Čína oficiálne priznáva len zhruba tri stovky obetí.