< sekcia Zahraničie

Iračania obnovia lety z Bagdadu do sýrskeho Damasku

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Posledný let z Bagdadu do Damasku sa uskutočnil v decembri 2011. Lety boli prerušené v dôsledku vojny, ktorá v ten rok vypukla v Sýrii.

Bagdad 16. mája (TASR) - Iracká štátna letecká spoločnosť obnoví lety do sýrskej metropoly Damask, a to po prvý raz od vypuknutia vojny v Sýrii v roku 2011. Pre agentúru AFP to vo štvrtok uviedol hovorca Iraqi Airways. Sýrske ministerstvo dopravy toto rozhodnutie uvítalo.

Spoločnosť Iraqi Airways začne prevádzkovať lety z Bagdadu do Damasku od soboty, a to v týždňových intervaloch. Hovorca aerolínií uviedol, že obnovenie letov medzi oboma susedmi je "dôležité", pričom citoval bilaterálny obchod, cestovný ruch a "veľkosť irackej komunity žijúcej v Sýrii".

Posledný let z Bagdadu do Damasku sa uskutočnil v decembri 2011. Lety boli prerušené v dôsledku vojny, ktorá v ten rok vypukla v Sýrii.

Iraqi Airways budú podľa agentúry AP prvou zahraničnou spoločnosťou, ktorá obnoví lety na medzinárodné letisko v Damasku.

Väčšina leteckých spoločností po vypuknutí konfliktu prestala lietať nad Sýriou, pričom mnohé zvolili dlhšie trasy, aby obišli vojnovú zónu.

Konflikt sa však v posledných rokoch upokojil po tom, čo režim pokročil v boji proti povstalcom a džihádistom - od roku 2015 aj s ruskou vojenskou podporou. Metropola Damask bola do značnej miery ušetrená násilia.

Sýrska vláda v apríli súhlasila s tým, že umožní regionálnemu leteckému gigantu Qatar Airways obnoviť lety nad krajinou.

Aj jordánski predstavitelia už navštívili Damask, aby prediskutovali plány na opätovné otvorenie sýrskeho vzdušného priestoru pre svoje komerčné lety.