Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

Jadrová dohoda s Iránom má 100 strán a päť dodatkov

Ministri zahraničných vecí zľava Nemecka Frank-Walter Steinmeier, Francúzska Laurent Fabius, Číny Wang I, EÚ Federica Mogheriniová (v strede) a sprava Ruska Sergej Lavrov, Veľkej Británie Philip Hammond a USA John Kerry počas rokovania o iránskych rozhovoroch v hoteli Palais Coburg, kde sa za zatvorenými dverami konajú nukleárne rozhovory s Iránom, vo Viedni 13. júla 2015. Foto: TASR/AP

Teherán bude môcť používať len staršie, menej produktívne typy centrifúg, ktoré budú obohacovať urán len na nízku, približne štvorpercentnú úroveň.

Viedeň 14. júla (TASR) - Nová komplexná jadrová dohoda medzi šiestimi svetovými veľmocami a Iránom má 100 strán a pozostáva zo všeobecnej dohody a piatich dodatkov venovaných technickým otázkam. Podľa agentúry DPA dokument rieši tieto základné otázky okruhy otázok:



CENTRIFÚGY:


Maximálny počet centrifúg na obohacovanie uránu, ktoré môže Irán používať v priebehu desiatich rokov, bol stanovený na 6000. V súčasnosti sa ich počet pohybuje na úrovni 19.000.

Teherán bude môcť používať len staršie, menej produktívne typy centrifúg, ktoré budú obohacovať urán len na nízku, približne štvorpercentnú úroveň. To je omnoho menej než minimálne 90 percent potrebných na výrobu nukleárnych bojových hlavíc.

ZÁSOBY URÁNU:


Irán bude musieť drasticky zredukovať svoje zásoby nízkoobohateného uránu, a to z približne 12 ton na 300 kilogramov. Znižovanie zásob sa bude realizovať prostredníctvom vývozu tohto materiálu do Ruska.

JADROVÉ ZARIADENIA:


Irán sa zaviazal prebudovať jadrový reaktoru v Aráku tak, aby sa pri jeho prevádzke ako vedľajší produkt netvorilo plutónium, potenciálne využiteľné pri výrobe jadrových zbraní. Ak by k takejto úprave nedošlo, Irán by každý rok získal dostatok materiálu na výrobu dvoch bojových hlavíc.

Tajne budovaný podzemný komplex Fordú, určený na obohacovanie uránu, by sa mal v súlade s dohodou pretransformovať na výskumné jadrové zariadenie.

INŠPEKCIE:


Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) bude mať právo vykonávať v krátkych časových intervaloch inšpekcie s cieľom zaistiť, že iránske jadrové zariadenia nebudú využívané na vojenské účely. Teherán bude musieť vpustiť inšpektorov aj do vojenských zariadení, ak to bude požadovať MAAE a tri zo šiestich zainteresovaných veľmocí.

EKONOMICKÉ SANKCIE:


Dohoda počíta s postupným rušením sankcií postihujúcich iránsky ropný export, bankovú sféru a ďalšie oblasti. Ich uvoľňovaniu však bude musieť predchádzať potvrdenie MAAE, že Irán podnikol všetky potrebné kroky na obmedzenie svojho nukleárneho programu. K tomu by malo dôjsť koncom tohto roka.

ZBROJNÉ EMBARGO:


Embargo OSN na vývoz a dovoz konvenčných zbraní do Iránu zostane v platnosti ešte päť rokov. Zahraničné dodávky komponentov pre iránsky program balistických striel budú zakázané na ďalších osem rokov.

OPÄTOVNÉ ZAVEDENIE SANKCIÍ:


Irán a šesť svetových veľmocí sa dohodli aj na mechanizme rýchleho opätovného zavedenia sankcií v prípade, ak sa zistí, že Teherán porušil podmienky dohody.