Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 19. február 2026Meniny má Vlasta
< sekcia Zahraničie

Juhokórejského exprezidenta Jun Sok-jola uznali za vinného zo vzbury

Podporovatelia bývalého juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola sa zhromaždili pred budovou súdu pred vynesením rozsudku v Soule vo štvrtok 19. februára 2026. Foto: TASR/AP

Exprezident 3. decembra 2024 vyhlásil stanné právo, ktoré však parlament krátko na to zrušil a pozastavil prezidentovi výkon funkcie.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Soul 19. februára (TASR) - Juhokórejský súd vo štvrtok uznal bývalého prezidenta Jun Sok-jola za vinného zo vzbury v prípade vyhlásenia stanného práva v roku 2024 a odsúdil ho na doživotie vo väzení. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters, AFP a Jonhap a televízie BBC.

„Pokiaľ ide o obžalovaného Jun Sok-jola, trestný čin vedenia vzbury bol preukázaný,“ uviedol predsedajúci sudca okresného súdu v Soule. Rovnaký verdikt si vypočul aj bývalý minister obrany Kim Jong-hjon.

Súd vymeral Junovi doživotný trest, prokuratúra žiadala trest smrti.

„Súd konštatuje, že (exprezidentovým) zámerom bolo paralyzovať Národné zhromaždenie na značnú dobu. Vyhlásenie stanného práva malo za následok obrovské sociálne náklady a je ťažké nájsť akýkoľvek náznak toho, že by obžalovaný vyjadril ľútosť,“ uviedol sudca.

Jun sa voči rozsudku pravdepodobne odvolá. Hoci mu hrozil trest smrti, v Južnej Kórey bola posledná poprava odsúdeného väzňa v roku 1997. Podľa agentúry AP je takýto trest právne stále možný, ale nevykonáva sa. Exministra obrany Kim Jong-hjona odsúdili na 30 rokov väzenia.

Exprezident 3. decembra 2024 vyhlásil stanné právo, ktoré však parlament krátko na to zrušil a pozastavil prezidentovi výkon funkcie. Jeho odvolanie z postu hlavy štátu 4. apríla 2025 potvrdil ústavný súd. Jun sa tak stal druhým prezidentom v histórii Južnej Kórey, ktorý bol zbavený funkcie.

Juna už predtým odsúdili na päť rokov väzenia za marenie spravodlivosti, falšovanie úradných dokumentov a nedodržanie zákonných postupov vyžadovaných pri zavedení stanného práva. Obvinenie sa týkalo udalostí z januára 2025, keď sa po odvolaní z funkcie parlamentom zabarikádoval v prezidentskom komplexe a bránil vyšetrovateľom, aby ho zadržali.