< sekcia Zahraničie

Maďarsko začne vyrábať zbrane pre pechotu, dodávať ich bude aj ČR

Na archívnej snímke minister obrany Maďarska István Simicskó. Foto: TASR/AP

Simicskó spresnil, že v prvej etape v Maďarsku budú zbrane iba montovať. Od januára 2019 však už nabehne celá výroba zbraní, čím vznikne takmer 200 nových pracovných miest.

Budapešť 28. marca (TASR) - Maďarská zbrojovka začne vyrábať ručné zbrane pre pechotu, ktoré bude dodávať aj českým ozbrojeným silám, oznámil v stredu v Budapešti maďarský minister obrany István Simicskó spolu s českou ministerkou obrany v demisii Karlou Šlechtovou.

Podľa agentúry MTI licenčnú dohodu, na základe ktorej sa zbrane budú vyrábať, podpísali generálny riaditeľ spoločnosti Česká Zbrojovka Export David Höfer a generálny riaditeľ maďarskej spoločnosti HM ARZENÁL Zrt. Roland Kránicz.

Simicskó spresnil, že v prvej etape v Maďarsku budú zbrane iba montovať. Od januára 2019 však už nabehne celá výroba zbraní, čím vznikne takmer 200 nových pracovných miest. Minister zdôraznil, že týmto významným krokom sa vlastne obnoví maďarský zbrojársky priemysel.

Šlechtová podotkla, že Česká republika podporuje každý druh spolupráce s Maďarskom v oblasti zbrojárskeho priemyslu. Desaťročná dohoda, ktorú podpísala so Simicskóom, sa týka 200.000 strelných zbraní v hodnote 100 miliónov eur. "Z týchto zbraní dostane aj česká armáda," uzavrela šéfka rezortu obrany.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach