Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 1. október 2023Meniny má Arnold
< sekcia Zahraničie

Japonský premiér sa snaží o oslobodenie rukojemníkov, bojuje s časom

Japonský premiér Šinzó Abe Foto: TASR/AP

Vyhrážka odrezaním hlavy dvom japonským rukojemníkom a žiadosť o výkupné bola zverejnená v utorok na videu Islamského štátu.

Tokio 21. januára (TASR) - Japonský premiér Šinzó Abe dnes vyhlásil, že vyvíja maximálne úsilie v "tvrdom boji s časom", aby zabezpečil oslobodenie dvoch japonských rukojemníkov, ktorým sa organizácia Islamský štát (IS) vyhráža zabitím do 72 hodín. Informovala o tom agentúra AP.Abe sa vrátil do metropoly Tokio z cesty na Blízkom východe a novinárom uviedol, že sa o záležitosti radil s lídrami tohto regiónu. Japonský premiér dodal, že nariadil oficiálnym predstaviteľom, aby využili všetky možné diplomatické kanály a snažili sa cez ne o oslobodenie rukojemníkov.

Abe ani ostatní vládni činitelia priamo nepovedali, či Japonsko uvažuje, alebo neuvažuje nad vyplatením výkupného 200 miliónov dolárov, ktoré požaduje IS za rukojemníkov - Kendžiho Gota Džoga a Harunu Jukawu.

Vyhrážka odrezaním hlavy dvom japonským rukojemníkom a žiadosť o výkupné bola zverejnená v utorok na videu Islamského štátu. Militant s britským prízvukom na videu vyhlasuje, že Japoncov si vybrali za terč, lebo podporujú západné vojenské operácie proti IS.

"Hrdo ste venovali 100 miliónov dolárov na zabíjanie našich žien a detí, na ničenie domovov moslimov," povedal militant na zázname.

Hovorca japonskej vlády Jošihide Suga už skôr oznámil, že Japonsko je presvedčené, že vyhrážka je vierohodná. Zdôraznil tiež, že pomoc Japonska blízkovýchodnému regiónu nie je hrozbou pre moslimov.