< sekcia Zahraničie

Pätica podozrivá z vraždy Borisa Nemcova bude vo väzbe do 28. apríla

Bývalého ruského vicepremiéra Borisa Nemcova (55) zastrelil neznámy páchateľ alebo páchatelia v piatok asi o 23.15 h moskovského času. Politika postrelili štyrikrát do chrbta z okoloidúceho auta, keď v spoločnosti istej ukrajinskej občianky kráčal po moste neďaleko Kremľa. Celkovo na neho vypálili sedem až osem výstrelov. Nemcovova spoločníčka vyviazla bez zranení. Foto: TASR/AP

Informovala o tom agentúra RIA Novosti. Ide o Chamzata Bachajeva a Tamerlana Eskerchanova, ktorých polícia zadržala v noci nadnes, ako aj o Šagita Gubaševa zatknutého ešte v sobotu.

Moskva 8. marca (TASR) - Moskovský obvodný súd dnes dal súhlas na vzatie do väzby trojice mužov podozrivých z účasti na vražde opozičného politika Borisa Nemcova. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.Ide o Chamzata Bachajeva a Tamerlana Eskerchanova, ktorých polícia zadržala v noci nadnes, ako aj o Šagita Gubaševa zatknutého ešte v sobotu. Súd na nich dnes uvalil väzbu do 28. apríla, pričom príslušné orgány im do 10 dní musia predložiť obvinenie.

Podľa RIA Novosti Eskerchanov pred súdom vyhlásil, že "v čase vraždy bol na pracovisku, tak ako každý deň". Dodal, že alibi mu môže potvrdiť "veľa ľudí" vrátane kolegov.

Úrady činné v trestnom konaní v súvislosti s podozrením zo spáchania Nemcovovej vraždy zadržali v uplynulých dňoch päticu podozrivých, pričom voči dvom: Zaurovi Dadajevovi a Anzorovi Gubaševovi - dnes súd vzniesol obvinenie a uvalil na nich väzbu, a to až do 28. apríla.

Súd nezverejnil, z čoho konkrétne mužov obvinil. Dadajev sa však medzičasom k účasti na vražde Nemcova priznal, informovali tlačové agentúry.

Súdne pojednávanie v budove súdu Basmanského obvodu v Moskve sa konalo za veľkého záujmu médií - aj vzhľadom na to, že Nemcova vražda vyvolala v ruskej spoločnosti šok, a to i kvôli miestu, kde k nej pred vyše týždňom došlo - opozičného predáka zastrelili od chrbta v centre Moskvy, neďaleko Kremľa, ktorý je mocenským symbolom ruského štátu.

Boris Nemcov v minulosti zastával vysoké vládne funkcie, vrátane postu prvého podpredsedu vlády, a bol považovaný za "korunného princa" prezidenta Borisa Jeľcina. Po nástupe Vladimira Putina do úradu hlavy štátu prešiel na stranu opozície a nejaký čas sa z politiky úplne vytratil. V poslednom období sa však opäť výrazne angažoval v opozičnom hnutí a stal sa veľmi veľkým a výrečným kritikom prezidenta Putina.

Opozícia z vraždy obviňuje súčasné ruské vedenie, pre ktoré bol Nemcov nepohodlný kvôli poukazovaniu na korupciu, obohacovanie sa zo štátnych zdrojov, rodinkárstvo, zlé riadenie krajiny a nezáujem o problémy občanov. Okrem toho pripravoval správu, ktorá by dokazovala podiel Ruska na podnecovaní krízy a ozbrojeného konfliktu na východe Ukrajiny, a chcel zverejniť dôkazy, že ruské jednotky sa zapájajú do bojov na východe Ukrajiny po boku proruských separatistov.