Quantcast
< sekcia Zahraničie

Maďarský kamionista videl prevádzačov utekať od auta s mŕtvymi

Nákladné auto s logom slovenskej spoločnosti Hyza stojí odstavené na diaľnici A4 neďaleko Parndorfu 27. augusta 2015. V nákladnom priestore auta našli rakúski policajti zatiaľ 20 mŕtvych tiel. Foto: TASR/AP

Svedok spozoroval vodiča nákladného auta, ako zatvára zadné dvere nákladového priestoru a v panike uteká dopredu.

Budapešť 30. augusta (TASR) - Maďarskému spravodajskému serveru Index.hu sa prihlásil očitý svedok, ktorý v stredu mohol vidieť prevádzačov utekajúcich od nákladného auta plného mŕtvych migrantov na rakúskej diaľnici A4.

Svedok, ktorý sa vracal z Nemecka do Mosonmagyaróváru, povedal, že si bol vtedy takmer istý, že ide o prevádzačov. Nemyslel si ale, že sa stala vážna tragédia.

Podľa jeho slov k tragédii došlo skôr, než to prezentuje polícia. Na základe toho, čo videl v čase, keď prechádzal okolo odstaveného malého nákladného auta, si myslí, že prevádzači si práve vtedy mohli uvedomiť, že je zle a že sa migranti udusili.

V priebehu zhruba 12 sekúnd svedok spozoroval vodiča nákladného auta, ako zatvára zadné dvere nákladového priestoru a v panike uteká dopredu. Muž potom naskočil na miesto spolujazdca v osobnom aute, stojaceho pred nákladným vozidlom, ktoré následne z miesta odišlo. Za volantom odchádzajúceho osobného auta sedela iná osoba.

Svedok z kamióna, ktorý pokračoval v jazde, sa až v správach na druhý deň dozvedel o hroznej smrti utečencov. Po tom, čo si dal dohromady spomienky z diaľnice, si uvedomil, že videl práve inkriminované auto s mŕtvymi migrantmi. Kamionista spoznal aj podozrivých, ktorých tváre zverejnili v policajnom spravodajstve.

Okolo malého nákladného auta prechádzal v stredu predpoludním okolo 9.45 h, polícia v prvých správach hovorila o tom, že vozidlo mohli na diaľnici nechať niekedy v noci zo stredy na štvrtok.

Server poznamenal, že pravdivosť dôveryhodne pôsobiacej výpovede kamionistu si nemá možnosť overiť.

Maďarská polícia zadržala v sobotu večer ďalšieho podozrivého v kauze tragickej smrti 71 migrantov nájdených vo štvrtok v odstavenom aute v Rakúsku. Podľa polície ide o občana Bulharska, ktorý je piatym podozrivým z trestného činu prevádzačstva v tejto kauze. Maďarská polícia zdôraznila, že na vyšetrovaní prípadu spolupracuje s rakúskymi kolegami.Okresný súd v Kecskeméte rozhodol v sobotu o vzatí štyroch podozrivých do vyšetrovacej väzby v kauze úmrtia 71 migrantov nájdených v chladiarenskom vozidle odstavenom na diaľnici A4 pri Parndorfe v Rakúsku. Uvalenie vyšetrovacej väzby na troch Bulharov a jedného Afganca iniciovala tamojšia okresná prokuratúra.