< sekcia Zahraničie

Sýrska armáda sa snaží dobyť vzbúrencami obsadený Idlib

ilustračné foto Foto: TASR/AP

Prezident Bašár Asad tento týždeň vyhlásil, že jeho vojská Idlib čoskoro dobyjú.

Damask 17. novembra (TASR) - Päť ľudí zahynulo v nedeľu pri nálete na povstalcami obsadenú dedinu v severozápadnej časti Sýrie, tvrdia podľa agentúry AP sýrski opoziční aktivisti.

Medzi obeťami sú aj tri ženy, uviedli svorne predstavitelia Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii a dobrovoľníckej organizácie Biele prilby (SCD).

Nálet zasiahol dedinu Malladža v provincii Idlib - poslednej významnejšej vzbúreneckej bašte, ktoré v Sýrii ešte zostali.

Sýrsky prezident Bašár Asad tento týždeň vyhlásil, že jeho vojská Idlib čoskoro dobyjú. V jednom interview uviedol, že momentálne dávajú čas civilnému obyvateľstvu, aby mohlo z tejto oblasti ovládanej militantmi napojenými na al-Káidu včas odísť.

Sýrska armáda podnikla v priebehu tohto roka už jednu ofenzívu na dobytie Idlibu. Trvala štyri mesiace a prinútila utiecť z domovov stovky tisíce civilných obyvateľov. Operácia vládneho vojska bola koncom augusta ukončená neveľmi stabilným prímerím.

V ozbrojenom konflikte v Sýrii zahynulo od jeho začiatku v roku 2011 už 370.000 ľudí a milióny ďalších ľudí prišli o strechu nad hlavou a boli vysídlené, sumarizuje agentúra AFP.