Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 31. marec 2023Meniny má Benjamín
< sekcia Zahraničie

Trump oznámil, že FBI prehľadala jeho dom na Floride, dôvod nepovedal

Vchod do sídla bývalého prezidenta Donalda Trumpa Mar-a-Lago, v pondelok 8. augusta 2022 v Palm Beach na Floride. Foto: TASR/AP

Agentúra AP pripomína, že ministerstvo spravodlivosti USA vyšetruje, ako bolo Mar-a-Lago po skončení Trumpovho prezidentského úradu prevezené z Bieleho domu niekoľko škatúľ s tajnými dokumentami.

Washington 9. augusta (TASR) - Bývalý prezident USA Donald Trump v pondelok večer miestneho času oznámil, že americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) prehľadáva jeho floridské sídlo Mar-a-Lago. Okolnosti domovej prehliadky neboli bezprostredne známe, uvádza agentúra AP s tým, že k tejto informácii sa dosiaľ nevyjadrilo FBI ani americké ministerstvo spravodlivosti.

"Po (mojej) spolupráci s príslušnými vládnymi orgánmi nebola táto neohlásená razia v mojom dome potrebná ani vhodná," uviedol Trump vo vyhlásení, z ktorého cituje AP.

"Toto sú temné časy pre náš národ, keďže môj krásny domov Mar-A-Lago v Palm Beach na Floride je momentálne obliehaný, prepadnutý a obsadený veľkou skupinou agentov FBI," napísal americký exprezident na svojej sociálnej sieti Truth Social. Zásah ďalej označil za pochybenie zo strany vyšetrovateľov, justičného systému, ako aj za "útok radikálnych ľavicových demokratov", ktorí podľa jeho slov nechcú, aby v roku 2024 kandidoval za prezidenta.

Trump podľa stanice CNN na Floride v tom čase nebol.

Exprezident médiám odmietol povedať, prečo jeho sídlo prehľadávali agenti FBI. Dodal len, že sa mu "dokonca vlámali aj do trezoru".

Agentúra AP pripomína, že ministerstvo spravodlivosti USA vyšetruje, ako bolo Mar-a-Lago po skončení Trumpovho prezidentského úradu prevezené z Bieleho domu niekoľko škatúľ s tajnými dokumentami. AP však podotýka, že nie je zrejmé, či sa prehliadka FBI týkala tohto prípadu.

Vo Washingtone sa okrem toho v ostatnom čase zintenzívnilo aj vyšetrovanie výboru Snemovne reprezentantov, ktorý sa zaoberá útokom Trumpových stúpencov na americký Kapitol z vlaňajšieho januára, pri ktorom zomrelo najmenej päť ľudí a viac ako 100 policajtov utrpelo zranenia.