< sekcia Zahraničie

V Rusku podnikli ďalší rozsiahly zásah proti Jehovovým svedkom

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Táto náboženská organizácia je v krajine považovaná za extrémistickú a jej aktivity sú zakázané.

Moskva 24. novembra (TASR) - Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) v utorok informoval o celoštátnej operácii, ktorej výsledkom je zadržanie viacerých vodcov a sympatizantov náboženskej organizácie Jehovovi svedkovia.

Táto náboženská organizácia je v Rusku považovaná za extrémistickú a jej aktivity sú zakázané, i keď prezident Vladimir Putin pred dvoma rokmi vyzval príslušné inštitúcie, aby túto situáciu analyzovali a prípadne prehodnotili.

Ako informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy, do celoštátnej operácie proti Jehovovým svedkom sa zapojili Sledkom, ministerstvo vnútra, tajná služba FSB. Podporu im poskytli oddiely Národnej gardy.

Operácia spojená so zatýkaním a policajnými prehliadkami bytov a domov sa uskutočnila vo viac ako 20 subjektoch Ruskej federácie.

Identifikovaní a zadržaní boli viacerí organizátori a účastníci modlitebných stretnutí a seminárov Jehovových svedkov.

Rusko v roku 2017 oficiálne zlikvidovalo Správnu radu Jehovových svedkov v Rusku, vyhlásilo ju za extrémistickú organizáciu a zakázalo jej činnosť na celom území krajiny. Na základe vágne formulovaného zákona o extrémizme sú prenasledovaní aj aktivisti ruskej opozície.

Od vydania spomínaného zákazu sa stovky jehovistov v Rusku stali terčom útokov, zatknutí a stíhania. Momentálne je ich - podľa informácií na ich webovej stránke - v Rusku prenasledovaných najmenej 400.

Toto prenasledovanie Jehovových svedkov v Rusku pokračuje i napriek prísľubu Vladimira Putina, že sa bude zaoberať "týmto úplným nezmyslom."

"Jehovovi svedkovia sú tiež kresťania, takže nechápem, prečo ich prenasledujú," povedal Putin ešte v roku 2018 na stretnutí s členmi prezidentskej rady pre ľudské práva, pričom vyzval príslušné úrady, aby voči predstaviteľom rôznych náboženských spoločenstiev pristupoval s väčšou otvorenosťou.

Ruská vláda však podľa Echa Moskvy tvrdí, že v prípade Jehovových svedkov nie je porušené právo občanov na slobodu náboženského vyznania a veriaci nemajú zakázane "vyznávať svoju vieru individuálne". Ruské úrady namietajú proti seminárom o učení Biblie, ktoré jehovisti zvyknú organizovať v domácnostiach a v prípade Ruska tajne.

Nenásilné hnutie, známe v súčasnosti pod názvom Jehovovi svedkovia, vzniklo v Spojených štátoch na konci 19. storočia. Jehovovi svedkovia sú známi svojou podomovou misijnou činnosťou a rozdávaním náboženskej literatúry v uliciach, ale aj tým, že neakceptujú krvné transfúzie, nezúčastňujú sa na politickom živote a odmietajú vojenskú službu.