Quantcast
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Srdce trojročnej Češky zachránilo život ročnej Talianke

Ilustračné foto Foto: TASR/Archív

Keď české dievčatko podľahlo vážnej chorobe, jeho rodičia dali povolenie na darovanie orgánov.

Praha 2. marca (TASR) - Iba trojročné dievčatko z Česka zachránilo po svojej smrti život. Jeho srdce lekári transplantovali ročnému talianskemu dievčatku v Turíne. Informoval o tom dnes spravodajský portál Novinky.cz.

Keď české dievčatko podľahlo vážnej chorobe, jeho rodičia dali povolenie na darovanie orgánov. Pečeň a obličky malej darkyne pomohli detským príjemcom v Českej republike. Denník Právo o tom v piatok 28. februára informoval Přemysl Frýda, zástupca riaditeľa Koordinačného strediska transplantácií pri pražskom IKEM (Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny).

Pre maličké srdce sa však nepodarilo nájsť vhodného čakateľa, pretože v českých centrách v súčasnosti nie sú zaregistrovaní takíto mladí pacienti. Vďaka medzinárodnému programu výmeny orgánov FOEDUS bolo možné ponúknuť srdce v zahraničí. Za niekoľko desiatok minút zareagovali zdravotníci z Talianska. Nasledovali laboratórne testy, ktoré potvrdili vhodnosť darovaného orgánu pre ročné talianske dievčatko.

Počas niekoľkých pár hodín priletelo lietadlo s chirurgickým tímom do Prahy na odobratie srdca a o ďalšie štyri hodiny už bolo srdce voperované malej pacientke v nemocnici v severotalianskom meste Turín.

Od zverejnenia ponuky v transplantačnom programe po operáciu v Turíne uplynulo iba sedem hodín. Talianskemu dievčatku, ktorému v hrudi bije srdce českého dievčatka, sa darí dobre - malá pacientka sa z prekonanej transplantácie zotavuje.

"Tento prípad opäť dokázal, že program medzinárodnej spolupráce na poli transplantácie má zmysel a zachraňuje životy aj tým najmenším," povedal Frýda, ktorého citoval web Novinky.cz.