< sekcia Import

Lajčák: Nemám dobrý pocit, že Danko a Kiska nekonzultovali vystúpenia

Miroslav Lajčák Foto: FOTO TASR - Jakub Kotian

Šéf rezortu diplomacie M. Lajčák zároveň povedal, že vystúpenie v parlamente je v diplomatickej praxi považované za česť.

Bratislava 15. novembra (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) nemá dobrý pocit z toho, že najvyšší ústavní činitelia nemajú potrebu prekonzultovať s rezortom diplomacie svoje zahranično-politické vystúpenia. Povedal to po rokovaní vlády na margo pripravovaného prejavu predsedu NR SR Andreja Danka (SNS) v ruskej Štátnej dume a prezidenta SR Andreja Kisku v Európskom parlamente.Na margo Danka Lajčák poznamenal, že nepozná obsah jeho vystúpenia. "Bol by som rád, keby som ho poznal. Ale ani prezident ani predseda parlamentu svoje vystúpenie nekonzultovali, a to nie je v poriadku. Stalo sa mi to prvý raz," priznal Lajčák.Riziko je podľa jeho slov v tom, že máme jednotnú zahraničnú politiku. "Ja verím, že obe vystúpenia pôjdu v jednotnom smere," poznamenal.

Lajčák zároveň tvrdí, že vystúpenie v parlamente je v diplomatickej praxi považované za česť. "Je to v poriadku. Je to v absolútnej línii s našou zahraničnou politikou," povedal. To, že predseda Štátnej dumy je na sankčnom zozname, Lajčák ako problém nevidí. "Vystúpením v parlamente vzdávate úctu občanom danej krajiny. Je to miešanie hrušiek s jablkami. Duma nie je na žiadnom sankčnom zozname," dodal.Andrej Danko je na oficiálnej návšteve Moskvy. Dnes vystúpi s prejavom v pléne Štátnej dumy. Podľa jeho slov pôjde o historický okamih, keďže doteraz na pôde Štátnej dumy nevystúpil žiaden zo slovenských politikov.Prezident SR Andrej Kiska zase odcestoval na jednodňovú pracovnú cestu do Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu. Na plenárnom zasadnutí prednesie na obed príhovor ako v poradí druhý prezident SR – po Rudolfovi Schusterovi, ktorý sa europoslancom prihovoril v máji 2001, keď bolo Slovensko kandidátskou krajinou na členstvo v Európskej únii.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.