< sekcia Slovensko

Blízki spolupracovníci Freša žiadajú Kaníka, aby nerozbíjal stranu

Na archívnej snímke Ľudovít Kaník (vľavo) a Pavol Frešo Foto: TASR/Pavel Neubauer

Kaník v reakcii na výzvy spolupracovníkov Pavla Freša poukázal aj na súčasné praktiky vedenia strany.

Bratislava 22. mája (TASR) - Výzvy Ľudovítovi Kaníkovi, aby nerozbíjal SDKÚ-DS, prípadne aby zvážil svoje ďalšie pôsobenie v strane, adresujú poslancovi blízki spolupracovníci šéfa SDKÚ-DS Pavla Freša. Kaníka to pobavilo. "Beriem to ako úsmevné, keď ma vyzývajú zamestnanci Pavla Freša, ako je vedúca jeho kancelárie na BSK či poslanecká asistentka," reagoval pre TASR.

Voči Kaníkovi vystúpil starosta Dúbravky Martin Zaťovič, ktorý ho vyzýva za bratislavský regionálny zväz. Ani v Bratislave však podľa informácií TASR nemajú členovia jednotný názor na Freša. Kaník odmieta Zaťovičovo tvrdenie, že robí "politické sólo hry". Zdôraznil, že k jeho názorovej platforme sa hlásia členovia z celého Slovenska vrátane europoslanca Eduarda Kukana.Kaníka kritizuje aj Natália Novitzká, ktorá je Frešova poslanecká asistenta a v Košickom kraji je poverená predsedníčka SDKÚ-DS. Za prácu asistentky v NRSR jej Frešo platí 2077 eur. Novitzká vyzvala Kaníka, aby rešpektoval rozhodnutia prezídia strany alebo zvážil svoje ďalšie pôsobenie v SDKÚ-DS. Tvrdí, že výzva prišla po porade s členmi SDKÚ-DS v Košiciach. Novitzká údajne už dlhší čas ignoruje žiadosti členov v kraji, aby zvolala stranícke konferencie. V kraji sa tiež názory na Freša líšia.

Proti Kaníkovi vystúpila aj Barbora Oráčová, ktorá za Združenie žien SDKÚ-DS vyhlásila, že "ženy SDKÚ-DS" nerozumejú konaniu Ľudovíta Kaníka a jeho motívom. Oráčová je riaditeľka Frešovej kancelárie na Úrade Bratislavského samosprávneho kraja.

Kaník v reakcii na výzvy spolupracovníkov Pavla Freša poukázal aj na súčasné praktiky vedenia strany. "Je smutné, že členku ekonomickej sekcie hneď po tom, ako stála so mnou na tlačovej konferencii a vyjadrovala sa čisto k ekonomickým riešeniam, odvolávajú z Ústrednej rady," opísal Kaník. Tieto metódy prirovnáva ku konaniu komunistov. "Toto nemá nič s demokratickou stranou," povedal.Kaník oznámil vznik názorovej platformy, ktorá sa má dištancovať od konania predsedu strany Pavla Freša. Je to reakcia na Frešovu nomináciu Karola Mitríka za šéfa NKÚ, ktorého napokon podľa Kaníka zvolil Smer-SD spolu s Frešom. Iniciatíva má spojiť ľudí, ktorí chcú zásadne zmeniť súčasné postoje SDKÚ-DS reprezentované Frešom. Kaník si myslí, že pokiaľ k zmenám nedôjde, SDKÚ-DS bude mať nulový potenciál. Zároveň je presvedčený, že pokiaľ bude Frešo na čele strany, SDKÚ-DS nezíska stratenú dôveru voličov.

Freša kritizujú členovia z viacerých regiónov. Predsedníctvo prešovskej SDKÚ-DS sa predtým, než Kaník založil platformu, dištancovalo od Frešovej politiky. Rozhodnutie súviselo práve s nomináciou Mitríka.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.