Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. júl 2024Meniny má Jakub
< sekcia Regióny

Humenčania si uctili obete teroristických útokov v Paríži

Na snímke Humenčanka, ktorá si prišla uctiť obete teroristických útokov v Paríži do centra Humenného, kde sa v sobotu 10. januára podvečer konala pietna spomienka. Foto: TASR/Tomáš Doboš

Približne päťdesiatka Humenčanov si dnes uctila obete teroru minútou ticha, zapálením sviečky a kvetmi, pri ktorých nechýbali ani kresby od najmladších obyvateľov mesta

Humenné 10. januára (TASR) - Tragické udalosti z uplynulých dní vo Francúzsku nenechali chladnými ani obyvateľov východoslovenského mesta Humenné, ktorí sa zišli dnes podvečer pred tamojším domom kultúry na pietnej spomienke.

Približne päťdesiatka Humenčanov si dnes uctila obete teroru minútou ticha, zapálením sviečky a kvetmi, pri ktorých nechýbali ani kresby od najmladších obyvateľov mesta znázorňujúce nesúhlas s tragickými udalosťami vo Francúzsku."Na sociálnej sieti mám asi 250 francúzskych priateľov. Bola som smutná z toho, čo sa stalo. V piatok (9.1.) som strávila celý deň sledovaním spravodajstva mysliac na mojich priateľov a známych, ktorí žijú v Paríži," poznamenala po dnešnej pietnej spomienke Agnesa Grecová z humenskej Asociácie priateľov Francúzska. Dnešná multikulturálna Európa si podľa jej názoru žiada viac tolerancie, porozumenia a vzájomného rešpektu medzi ľuďmi.

"Nielen veľké mesta, ale celá Európa sa musí spojiť proti terorizmu, ak vyhasnú zbytočne a nezmyselne ľudské životy. Mesto Humenné je veľmi blízko prepojené s Francúzskom, a to z tohto dôvodu, že sme pred dvoma rokmi nadviazali spoluprácu s francúzskym mestom Darney," informovala počas pietnej spomienky humenská primátorka Jana Vaľová.

Zmienené mesto na východe Francúzska je známe tým, že sa tam nachádza vojenský pamätník a múzeum, ktoré sú spojené s československou históriou.

Obete krvavých udalostí si dnes podvečer uctil v centre Humenného aj zástupca tamojšej židovskej komunity Juraj Levický. "Celý svet smúti za tými, ktorí boli nevinne zavraždení. Dotklo sa ma to, čo spáchali teroristi na židovských občanoch, ktorí v Paríži zahynuli, samozrejme i na ostatných, ktorí boli zavraždení rukami militantov."

Masové zhromaždenia, ktorých účastníci si uctili pamiatku 17 obetí troch útokov radikálnych džihádistov v Paríži, sa dnes konali v mnohých mestách Francúzska. Podľa tamojších médií dnes vyšlo do ulíc francúzskych miest okolo 230.000 ľudí.