Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. máj 2024Meniny má Ferdinand
< sekcia Slovensko

Politológovia a sociológovia o rozhodnutí koaličných partnerov

Juraj Marušiak, archívna snímka. Foto: internet

Nová vláda bez Roberta Fica by mohla byť podľa Marušiaka iná, upozorňuje však, že Smer-SD nikdy nemal niečo takéto odskúšané. Je zvedavý, ako dlho bude schopná žiť.

Bratislava 14. marca (TASR) - Rozhodnutie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) odstúpiť z funkcie prišlo ako gesto neskoro. Tvrdí to politológ Juraj Marušiak. Ficovo odhodlanie však chápe ako signál, že súčasné strany vládnej koalície sa do predčasných volieb nehrnú.
"Lebo ich štartovacia čiara by nebola zrejme najlepšia," uviedol Marušiak. Snahu zabrániť predčasným voľbám preto chápe ako opodstatnenú. Upokojiť situáciu v spoločnosti to môže podľa neho iba sčasti.

Vyjadrenie šéfa Mosta-Híd Béla Bugára, že si Ficovo rozhodnutie váži, Marušiak označil za "veľmi okrúhle a v podstate môže byť interpretované ako cúvnutie". "Bugárova situácia nie je jednoduchá, má problém s vlastnou stranou a uvidí sa, čo uspokojí jeho a čo uspokojí poslancov Mosta-Híd a ministrov tejto strany vo vláde," povedal Marušiak.

Nová vláda bez Roberta Fica by mohla byť podľa Marušiaka iná, upozorňuje však, že Smer-SD nikdy nemal niečo takéto odskúšané. Je zvedavý, ako dlho bude schopná žiť.

P. Baboš: B. Bugár do istej miery cúvol, ale to už bude musieť vysvetľovať on


Na snímke analytik Pavol Baboš.
Foto: TASR/Michal Svítok

Šéf Mosta-Híd Béla Bugár v súčasnej politickej situácii do istej miery cúvol. Povedal to politológ Pavol Baboš v reakcii na Bugárovo tvrdenie, že si váži rozhodnutie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) podať demisiu.

"Ale to už bude musieť ľuďom vysvetľovať on," povedal Baboš s tým, že "v pondelok predsa Bugár hovoril o chcení rokovať o predčasných voľbách s tým, že ak sa to nepodarí, Most-Híd odíde z koalície". Takáto rekonštrukcia vlády je podľa Baboša pokračovanie tej istej koalície. Je preto zvedavý, ako to prijme verejnosť.

Či premiérovo rozhodnutie odstúpiť z funkcie upokojí situáciu, nevedel Baboš naisto povedať. Upozornil však, že vo vnímaní verejnosti je kľúčový aj post ministra vnútra, z ktorého odchádza Robert Kaliňák (Smer-SD). "Pretože ak tento rezort bude mať opäť Smer-SD, stále budú voči tomu ľudia skeptickí, a to najmä v súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice," dodal Baboš.

V. Hřích: Krok, ktorý spravil R. Fico, možno nikto nečakal


Václav Hřích v TABLET.TV
Foto: TASR


Krok, ktorý spravil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD), možno nikto nečakal. Myslí si to Václav Hřích z agentúry AKO s tým, že odsunul riešenie situácie.

"Existuje reálna možnosť, že ak prezident Andrej Kiska spraví tak, ako ho žiada premiér, že mu dá demisiu a on na základe toho poverí niekoho, koho on predloží, de facto bude vláda pokračovať. Tak všetci tí, ktorí žiadali zmenu vlády, spokojní nebudú," povedal pre TASR Hřích. Otázne podľa neho je, či to budú brať ľudia ako dočasný úspech a budú pokračovať v zhromaždeniach, alebo si povedia, že to tak má byť. "Veľa napovie piatok (16.3.)," myslí si. Organizátori zhromaždení za slušné Slovensko práve na tento deň ohlásili zhromaždenia, ktoré sa majú konať naprieč celým Slovenskom, ale aj vo svetových metropolách.

Hřích pripomenul, že na základe najnovšiemu prieskumu agentúry Focus názory ľudí na to, či má vláda odstúpiť, alebo či má ostať iba v zmenenej podobe, sú zhruba vyrovnané. "Tak zhruba pre polovicu respondentov je to nedostatočné, keďže tí žiadajú úplnú výmenu. Avšak pre druhú polovicu je to dostatočné. Názory teda zostanú rozdelené," povedal. Podľa neho bude veľa závisieť od toho, že ako to celé dopadne, teda či reálne k zmene dôjde, alebo nie. "Všetko to závisí od rozhodnutia prezidenta," doplnil Hřích.

Predseda vlády Robert Fico v stredu večer oznámil, že je pripravený podať demisiu. Po rokovaní s prezidentom SR Andrejom Kiskom, ktoré už absolvoval, má však tri podmienky. Hlava štátu bude rešpektovať, že nového premiéra nominuje Smer-SD, že bude rešpektovať koaličnú zmluvu troch strán a výsledky parlamentných volieb, podľa ktorých má súčasná koalícia efektívnu väčšinu.

Premiér sa domnieva, že ak by v súčasnej situácii došlo na Slovensku k predčasným parlamentným voľbám, sprevádzal by ich chaos a nestabilita.

M. Vašečka: Zo strany premiéra ide o šikovný machiavelistický ťah


Zo strany premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ide o šikovný machiavelistický ťah, pretože prenáša zodpovednosť za prípadnú ďalšiu krízu na prezidenta SR Andreja Kisku. Myslí si to sociológ Michal Vašečka.

"Fico spĺňa podmienky, ktoré kládol prezident na základnú reštrukturalizáciu vlády a prípadný odchod tých, voči ktorým sú závažné obvinenia. Aj minister vnútra Robert Kaliňák, aj premiér sú tak preč a za prípadnú nestabilitu zodpovedá prezident, ktorý by prípadne neakceptoval takýto návrh," povedal pre TASR Vašečka. Podľa neho na druhej strane, na Slovensku nie je zvykom, že by si odstupujúci premiér mohol dávať nejaké podmienky. "Prezident tak na žiadne podmienky nemusí prihliadať," povedal sociológ.