Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. jún 2023Meniny má Žaneta
< sekcia Slovensko

Reakcie politikov na rozsudok v prípade vraždy Kuciaka

Na snímke Jozef Kuciak, otec zavraždeného Jána Kuciaka a Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny Kušnírovej prichádzajú na pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 3. septembra 2020. Foto: TASR Jaroslav Novák

Rozhodnutím súdu v kauze Mariana K. a jeho spoločníkov v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa na Slovensku otvára ďalšia etapa boja za spravodlivosť, skonštatovala Remišová.

Bratislava 3. spetembra (Teraz.sk/TASR) - Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vo štvrtok oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej obžalovaných Mariana K. a Alenu Zs. Obžalovaného Tomáša Sz. súd uznal vinným a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody. Rozsudok nie je právoplatný. Rodičia zavraždených opustili po prečítaní rozsudku pojednávaciu miestnosť.Sudkyňa v rozsudku odôvodnila, že nebolo dokázané, že skutok, za ktorý boli obžalovaní Marian K. a Alena Zs., spáchali. Súd odsúdil Mariana K. len za nedovolené ozbrojovanie.


Prezidentka: Verdikt súdu ma šokoval a potrebujem porozumieť jeho odôvodneniu


Prezidentku SR Zuzanu Čaputovú verdikt Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej šokoval a potrebuje porozumieť jeho odôvodneniu. Očakáva, že hľadanie spravodlivosti bude pokračovať na Najvyššom súde SR.

"Verdikt súdu ma šokoval a potrebujem porozumieť jeho odôvodneniu. Rešpektujem ho, ale očakávam, že hľadanie spravodlivosti sa nekončí a bude pokračovať na Najvyššom súde. Myslím na rodičov Jána a Martiny a prajem im veľa síl v tejto ťažkej chvíli. Oni aj my všetci si zaslúžime vidieť vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí si vraždu ich detí objednali a sprostredkovali," uviedla hlava štátu v reakcii, ktorú TASR zaslal jej hovorca Martin Strižinec.Prezidentka pri zapálení sviečky Jánovi Kuciakovi na Námestí SNP v Bratislave pripomenula, že ide o prvostupňový rozsudok súdu. Verdikt podľa nej treba rešpektovať a ďalej sa uvidí, ako sa bude proces vyvíjať v odvolávacom konaní.

Myslí si, že ak v krajine zahynie novinár, tak to vzbudí záujem verejnosti, zahraničných médií a iných inštitúcií. Prípad je podľa hlavy štátu špecifický tým, že mu ľudia venovali pozornosť a boli priebežne informovaní o priebehu procesu, jeho detailoch a dôkazoch. "Očakávania od spravodlivého verdiktu sú úplne na mieste," podotkla Čaputová.


B. Kollár: Ostáva dúfať, že sudcovia rozhodli na základe dôkazov a faktov


Vzhľadom na stav nášho súdnictva nám nezostáva nič iné, len dúfať, že sudcovia rozhodli na základe dôkazov a faktov a nie na základe niečoho iného. Pre TASR to uviedol predseda Národnej rady (NR) SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár. Reagoval tak na rozsudok v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Kollár na tlačovom brífingu uviedol, že rešpektuje každé rozhodnutie súdov. Myslí si, že tento rozsudok bude polarizovať spoločnosť. Požiadal zároveň dotknuté orgány, prokurátorov i sudcov, aby konali tak, aby sa spoločnosť dozvedela, kto bol skutočným objednávateľom vraždy. "Musí to byť všetko v súlade so zákonom a nesmieme poškodiť nikoho práva. Ale spoločnosť to musí vedieť," vyhlásil. Ľudia na Slovensku aj vzhľadom na zadržaných sudcov v kauze Búrka podľa predsedu NR SR prestali dôverovať v justíciu.

Premiér je z verdiktu súdu zhrozený a sklamaný


Predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) je z verdiktu Špecializovaného trestného súdu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej zhrozený a sklamaný. Je presvedčený, že Marian K. a Alena Zs. stoja za vraždou. Povedal to vo štvrtok v relácii Rádia Expres Braňo Závodský Naživo.

"Som osobne presvedčený, že títo ľudia zosnovali túto vraždu, ale nateraz sa spravodlivosti vymkli z rúk. Pevne verím, že spravodlivosť ich dobehne," reagoval premiér na otázku, či považuje Mariana K. a Alenu Zs. za objednávateľov vraždy.

"Úlohou nás všetkých by malo byť strážiť nezávislosť rozhodovania súdnej moci," dodal Matovič s tým, že po štvrtku podľa neho ľudia nebudú viac dôverovať slovenskému súdnictvu. Dodal, že súdy majú rozhodovať na základe evidentných dôkazov, ak ich v tomto prípade vyhodnotili ako nedostatočné, o niečom to podľa neho svedčí.

J. Šeliga: Prípad nie je na konci, spravodlivosti môže byť učinené zadosť


Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) je z rozsudku vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka šokovaný, cíti hnev a smútok. Pripomenul, že prípad nie je na konci a spravodlivosti môže byť učinené zadosť.

Slovensko nie je anarchiou, poznamenal s tým, že krajina má spravodlivé súdnictvo, ktoré má dva stupne, a napríklad prokurátor sa môže odvolať, povedal Šeliga.


Ľuďom pripomenul, že aj napriek tomu, že sa im rozsudok súdu nepáči, treba ho rešpektovať. Rozsudok tiež podľa podpredsedu parlamentu ukázal, že to nebol politický proces a sudcovia zmanipulovaní nie sú.

Podotkol, že netreba ani zabudnúť na to, že vykonávateľ vraždy, sprostredkovateľ aj komplic sú odsúdení.
"Celý súdny proces nie je iba o Marianovi K. a Alene Zs., ale on sám strhol oponu a ukázal nám, aké Slovensko bolo, aké sčasti je, a kam sa musí posunúť," hovorí Šeliga.


R. Mikulec je zaskočený verdiktom súdu, no rešpektuje ho


Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) rešpektuje verdikt súdu vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, je ním však zaskočený. Právo má platiť pre každého rovnako a nemožno niekoho odsúdiť len preto, že si to priali ľudia v uliciach, politici alebo novinári, skonštatoval.

Mikulec hovorí, že mu neprináleží hodnotiť prácu vyšetrovateľov, prokurátorov a ani sudcov. "Ako minister vnútra však vyjadrujem absolútne odhodlanie urobiť všetko pre to, aby polícia mala vždy rozviazané ruky pre poctivú prácu, o ktorú sa bude môcť oprieť prokurátor a aj sudca," uviedol.

Práca investigatívneho novinára je nenahraditeľná a nebezpečná, podotkol Mikulec. Vražda novinára je podľa neho "obludnosť, ktorá nemá vo vyspelej demokratickej spoločnosti obdobu a vrhla Slovensko naspäť do 90. rokov minulého storočia".

B. Gröhling: Rozhodnutie súdu v prípade vraždy J. Kuciaka ma veľmi zaskočilo


Rozhodnutie súdu v kauze novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej "veľmi zaskočilo" ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS). Podľa svojich slov nemá pocit, že sa rodiny Jána a Martiny a s nimi aj celé Slovensko dočkali spravodlivosti.

"Tak, ako mnohí iní, ani ja nevidím do absolútnych detailov prípadu či dôvodov tohto verdiktu. Objednávatelia vraždy ale stále ostávajú nepotrestaní. A preto nemám pocit, že rodiny Jána a Martiny a s nimi aj celé Slovensko, sa dočkali spravodlivosti. Verím preto, že tu sa to ešte nekončí. Rozsudok ešte nie je definitívny a zasiahnuť môže aj Najvyšší súd," napísal minister na sociálnej sieti. Rodinám a pozostalým poprial veľa síl.M. Kolíková: Sudca má rozhodovať na základe dôkazov a nie na základe prianí ľudí


Sudca má rozhodovať na základe dôkazov, ktoré má v predmetnej veci a nie na základe toho, čo si ľudia prajú, alebo sa im javí ako správne či spravodlivé. Pre TASR to povedala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Reagovala tak na štvrtkový verdikt Špecializovaného trestného súdu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Vo veciach, ktoré sú ostro sledované a kde je spoločenská objednávka, verejnosť očakáva nejaké rozhodnutie. Sudca má byť nestranný a nezávislý a práve v takýchto veciach je zložité a ťažké, aby to sudca ustál a rozhodol na základe vedomia a svojich odborných znalostí, hovorí ministerka. Spoločenský tlak vo veci vraždy je podľa Kolíkovej na sudcov v senáte obrovský.

"Práve v takýchto kauzách je dôležité, aby sudca ostal nestranný a nezávislý a ustál to v sebe. Tým ochráni nás všetkých, tým ochráni spravodlivosť. Na základe dôkazov, ktoré vnímal ako kľúčové a podstatné, ak tak rozhodol a má za to, že je nevinný, tak to treba rešpektovať," uviedla Kolíková. Dodala, že v danej veci bude rozhodovať Najvyšší súd SR, takže nie je dôvod na momentálne spochybňovanie rozhodnutia.

Kolíková bola podľa vlastných slov úmyselne zdržanlivá vo svojich vyjadreniach v prípade vraždy novinára. Pripomenula, že ministerka spravodlivosti má oprávnenie, ak ide o právoplatné rozhodnutie, podať mimoriadny opravný prostriedok a to dovolanie. "To znamená, že potenciálne môžem mať nástroj na zvrátenie celého rozhodnutia. Aj z tohto dôvodu je náležité, aby som bola zdržanlivá," poznamenala.

SaS: Je nevyhnutné vyvinúť úsilie a odsúdiť objednávateľov vraždy J. Kuciaka


Je absolútne nevyhnutné vyvinúť maximálne úsilie a odsúdiť objednávateľov vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. V reakcii na vyhlásenie rozsudku to uviedla vládna strana SaS.

"Nepriame dôkazy ukazovali na Mariána K. a je preto skutočne zarážajúce, aký rozsudok sme si vypočuli. Veríme, že spravodlivosti bude zadosťučinené a objednávatelia tejto nechutnej vraždy budú odsúdení," uviedol pre TASR hovorca SaS Ondrej Šprlák. Strana podľa jeho slov stojí pri rodinách Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

"Slovenská prokuratúra je zrelá na veľkú reformu. Rodičia Jána a Martiny, myslím na vás," reagoval na sociálnej sieti podpredseda vlády a predseda SaS Richard Sulík.


V. Remišová: Rozsudok zvyšuje pochybnosti o silnej spravodlivosti


V prostredí nedôvery občanov voči polícii, prokuratúre a súdom na Slovensku rozsudok zvyšuje pochybnosti o silnej spravodlivosti. V reakcii na vyhlásenie rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej to na sociálnej sieti uviedla predsedníčka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová. Rozsudok rešpektuje, no vníma ho ťažko. Ukazuje podľa nej aj to, že boj o spravodlivosť na Slovensku pokračuje.

"Rozhodnutím súdu v kauze Mariana K. a jeho spoločníkov v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa na Slovensku otvára ďalšia etapa boja za spravodlivosť," skonštatovala Remišová.

Rozsudok vníma aj ako začiatok ďalšej etapy "ťažkého boja proti moci tých, ktorí sa stále spoliehajú na systém skorumpovaných sudcov, politikov a štátnych úradníkov".Šéfka Za ľudí pripomenula, že odkazom Jána Kuciaka je nevzdať sa a neprestať. "Našou úlohou a zodpovednosťou je dnes pracovať pre spravodlivosť tam, kde sme," dodala.

Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) vo štvrtok oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej obžalovaných Mariana K. a Alenu Zs.


G. Grendel: Oslobodenie Mariana K. a Aleny Zs. nie je koniec príbehu


Oslobodenie Mariana K. a Aleny Zs. nie je koniec príbehu, myslí si podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO). Uviedol to na sociálnej sieti v reakcii na rozsudok v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa svojich slov vidí nádej v tom, že odvolací súd postihne aj objednávateľov.

"Ak obžaloba presvedčila predsedníčku senátu, ktorú však zvyšní dvaja sudcovia prehlasovali, stále vidím nádej v tom, že odvolací súd postihne aj objednávateľov. Tí nesú najväčšiu vinu na smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej," skonštatoval Grendel.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš vyhlásil, že si nevie predstaviť, čo "po tejto nespravodlivosti" prežívajú rodiny zavraždených. "Buďte silní! Božie mlyny melú pomaly, ale isto," reagoval na sociálnej sieti.

Rozhodnutie súdu šokovalo predsedu Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraja Krúpu (OĽANO), no hovorí, že ho treba rešpektovať. "Ani desiatky zozbieraných dôkazov a odloženie rozsudku nestačili na to, aby sa rodiny obetí dozvedeli definitívny verdikt," napísal na sociálnej sieti. "Myslím na rodičov obetí a všetkých pozostalých, pre ktorých musí byť tento rozsudok šokom. Týmto sa však hľadanie spravodlivosti nekončí a prípad pôjde pred Najvyšší súd," dodal.

R. Fico rešpektuje verdikt súdu, kritizuje médiá za ovplyvňovanie procesu


Predseda opozičného Smeru-SD a expremiér Robert Fico rešpektuje verdikt Špecializovaného trestného súdu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa vlastných slov si veľmi želá, aby sme sa dozvedeli, kto stál za vraždou. Vo svojom vyjadrení na sociálnej sieti kritizoval médiá, pretože podľa neho ovplyvňovali proces v tejto kauze.

"Obžaloba neuniesla dôkazné bremeno. Svedčí o tom aj fakt, že prokuratúra sa neúspešne pokúsila predložiť ďalšie návrhy na dokazovanie, a to iba tri dni pred vyhlásením rozsudku. Rozsudok Špecializovaného trestného súdu rešpektujem. Sudcovia rozhodli na základe tých dôkazov, ktoré mali k dispozícii, a podľa vlastného presvedčenia," reagoval vo štvrtok Fico.

Vražda bola podľa šéfa Smeru-SD slov "okamžite" zneužitá proti vláde, ktorej bol v tom čase predsedom. "Žijeme v dobe, keď médiá a časť politikov robia zo seba vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov," povedal v tejto súvislosti.

Médiá podľa neho výrazne ovplyvňovali priebeh procesu tým, že nezákonne uverejňovali informácie zo súdneho spisu, preto by sa mali zamyslieť nad tým, ako prispeli k rozhodnutiu.

J. Blanár: Rešpektujem rozhodnutie súdu,ale verím,že sa raz dozvieme celú pravdu


Podpredseda opozičného Smeru-SD Juraj Blanár rešpektuje rozhodnutie súdu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. "Ale verím, že sa raz určite dozvieme celú pravdu o tomto zločine," doplnil pre TASR.

Rozsudok rešpektuje aj opozičná ĽSNS. "Povzbudzujeme vyšetrovateľov a prokurátorov, aby sa prípadu vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice naďalej naplno venovali a aby nepoľavovali v hľadaní nepriestrelných dôkazov, ktoré povedú k odsúdeniu skutočných objednávateľov vraždy," reagoval hovorca strany Ondrej Ďurica.

"Uvedomujeme si, že rozsudok bol pre mnohých ľudí prekvapením a sklamaním v ich očakávaní," uviedla strana s tým, že definitívne stanovisko bude možné zaujať až potom, čo celú vec ešte raz prešetrí a rozhodne Najvyšší súd SR.

Pellegrini: Odsúdenie troch páchateľov potvrdzuje,že skutok sa podarilo objasniť


Odsúdenie troch páchateľov vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej potvrdzuje, že "tento ohavný skutok sa polícii podarilo objasniť". Pre TASR to uviedol podpredseda parlamentu a líder vznikajúcej strany Hlas - sociálna demokracia Peter Pellegrini.

"Ak je prokuratúra presvedčená, že podala dostatočné dôkazy o dvojici obžalovaných, ktorých dnes súd oslobodil, slovenský právny poriadok im dáva možnosti, ako môžu svoj právny názor obhájiť," dodal Pellegrini v reakcii na vyhlásenie rozsudku.Jediným spôsobom, ako je možné v demokratických krajinách dosahovať spravodlivosť, je podľa Pellegriniho rešpektovať rozhodnutia súdov ako nezávislej zložky štátnej moci. "Je prirodzené, že na tieto rozhodnutia majú ľudia rôzne názory a že vzbudzujú rôzne emócie, ale tie nemôžu nahrádzať neodňateľnú zodpovednosť súdov za ich rozhodnutia," uviedol s tým, že je nevyhnutné, aby o verdikte súdu nebolo žiadnych pochybností.

D. Saková rešpektuje rozhodnutie súdu a ďakuje príslušníkom policajného zboru


Exministerka vnútra a poslankyňa parlamentu Denisa Saková (nezaradená) na sociálnej sieti uviedla, že musí rešpektovať rozhodnutie súdu a veriť, že prokurátori si urobili svoju prácu s najlepším vedomím a svedomím. Reagovala tak na verdikt Špecializovaného trestného súdu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

"Ako matka si neviem predstaviť, čo teraz prežívajú najbližšie rodiny oboch mladých ľudí. Na druhej strane musím rešpektovať rozhodnutie súdu, ktorý koná nezávisle. Musím tiež veriť, že prokurátori si urobili svoju prácu s najlepším vedomím a svedomím," skonštatovala Saková.Exministerka zároveň poďakovala za odvedenú prácu každému príslušníkovi policajného zboru, "ktorí sa pričinili o zadosťučinenie spravodlivosti". "Teraz je všetko na najvyššom súde. Budem to pozorne sledovať a verím, že najdôležitejšie je, aby sa tento proces dotiahol do spravodlivého konca," pripomenula.

J. Hipš: Rozsudok je obrovskou ranou pre dôveru v právny štát


Rozsudok je obrovská rana pre dôveru v právny štát, keďže objednávatelia nie sú potrestaní. V reakcii na rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej to uviedol predseda mimoparlamentnej strany Spolu Juraj Hipš. Predsedníčka mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) Irena Bihariová skonštatovala, že rodina Jána a Martiny, ale aj celé Slovensko, si zaslúži skutočnú spravodlivosť.

Rozsudok sa podľa Hipša ťažko akceptuje. "Verejnosť teraz potrebuje podrobné a dôveryhodné vysvetlenie, prečo súdu nestačili predložené dôkazy, a vyvrátiť akékoľvek pochybnosti o procesných zlyhaniach," uviedol v reakcii, ktoré TASR zaslal hovorca Spolu Matej Bučko.

Verdikt súdu priniesol podľa Bihariovej viac otvorených rán ako pokoja a úľavy, a viac otázok ako odpovedí. "Podľa súdu poznáme páchateľov, ktorí tento ohavný čin vykonali. Motív vraždy však zostal nejasný a objednávatelia nepotrestaní," reagovala na sociálnej sieti Bihariová.Predseda mimoparlamentnej strany Most-Híd László Sólymos na sociálnej sieti uviedol, že všetci verili, že dnešný deň bude o vynesení definitívneho rozsudku. "Som v šoku, ale samozrejme nič iné mi neostáva, ako rešpektovať rozhodnutie súdu a veriť, že aj keď to trvá dlhšie, ako sme očakávali, vinníci neujdú spravodlivosti," napísal s tým, že úprimne súcití s rodičmi Martiny a Jána."Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli zavraždení, no aj po dnešnom verdikte súdu objednávatelia vraždy unikajú spravodlivosti. Rozhodnutie súdu rešpektujeme. Stále však veríme v spravodlivosť, že všetci páchatelia v prípade tejto kauzy budú potrestaní," reagoval na rozsudok predseda mimoparlamentného KDH Milan Majerský.

Mijatovičová o kauze Kuciak: Je ešte čo robiť, aby sa zaistila spravodlivosťOslobodzujúci rozsudok voči Marianovi K. a Alene Zs. v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej ukazuje potrebu vynaložiť ešte množstvo úsilia, aby sa zaistila spravodlivosť, napísala na svojom twitterovom účte komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová.

"Viac ako dva a pol roka po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je dnešný verdikt súdu znakom toho, že je ešte čo robiť, aby sa zaistila spravodlivosť a zabránilo sa beztrestnosti. Rodiny a kolegovia oboch obetí, ako aj celá slovenská spoločnosť si to totiž zaslúžia," uviedla Mijatovičová.

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku vo štvrtok oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice Kušnírovej obžalovaných Mariana K. a Alenu Zs. Obžalovaného Tomáša Sz. súd uznal za vinného a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody. Rozsudok nie je právoplatný.

Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Po dvojnásobnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala vláda Petra Pellegriniho.

Jourová: Chápeme, že verdikt týkajúci sa vraždy Kuciaka nie je právoplatný


Na oslobodzujúci rozsudok voči Marianovi K. a Alene Zs. v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vo štvrtok zareagovala aj podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová, ktorá vývoj tejto kauzy sledovala aj počas predošlého mandátu v exekutíve EÚ, kde bola zodpovedná za rezort spravodlivosti.

"Čo najdôraznejšie sme odsúdili vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a vyzvali sme slovenské orgány, aby vyšetrili a postavili zodpovedné osoby pred súd. Toto očakávanie sa nezmenilo. Chápeme, že súdne konania ešte nie sú ukončené," uviedla Jourová v mene eurokomisie na svojom účte na Twitteri.

Jourová od chvíle, keď sa dozvedela o dvojnásobnej vražde slovenského novinára a jeho snúbenice, upozorňovala nielen na potrebu potrestať vinníkov, ale upozorňovala tiež, že členské krajiny EÚ musia vyvinúť väčšie úsilie na ochranu novinárov.

V tomto duchu vystúpila aj vo februári na podujatí v Európskom parlamente v Bruseli s názvom Nesmrteľná pravda (Immortal Truth). Išlo o akciu, ktorá bola venovaná spomienke zavraždených novinárov Jána Kuciaka zo Slovenska a Daphne Caruanovej-Galiziovej z Malty, ako aj Kuciakovej snúbenice Martiny Kušnírovej.

Jourová vo februári spomenula potrebu vytvorenia špeciálneho fondu na pomoc novinárom, ktorých neprávom a účelovo zažalovali.

Jourová sa v roku 2018 v súvislosti s vyšetrovaním dvojnásobnej vraždy stretla so zástupcom generálneho prokurátora i s dozorujúcim prokurátorom a v mene EÚ ponúkla slovenským orgánom pomoc Europolu a Eurojustu.