Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Zahraničie

OTS: Sermek: Vojna na Ukrajine výrazne ovplyvnila výsledky CoFoE

Cofoe. Foto: TASR TV

Hosťom Vlada Lichvára bude vedúci kancelárie Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku Robert Sermek.

Bratislava 22. júna (TASR/OTS) - Ruská vojenská invázia na Ukrajinu výrazným spôsobom ovplyvnila aj výsledky Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE). V rozhovore pre TASR TV to uviedol vedúci kancelárie Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku Robert Sermek, ktorý diskutoval o dosiahnutých odporúčaniach.

"(Vojna na Ukrajine) ovplyvnila CoFoE výrazne, hoci (invázia) bola až vo februári, keď sa už blížil záver konferencie a dokončovali sa výsledné odporúčania. Dá sa povedať, že v každej téme odporúčaní sa nejakým spôsobom vyskytuje zmienka o vojne na Ukrajine. Naozaj to tematicky ovplyvnilo také témy ako je energetická bezpečnosť, ale aj hodnotové otázky," uviedol Sermek.

Podľa neho si občania EÚ pre vojnu uvedomili výhody plynúce z členstva v prestížnom európskom klube a aj samotné hodnoty, na ktorých Únia stojí.

"(Ľudia si uvedomili), že EÚ nie je len nejaký bankomat na peniaze, ale že prináša naozaj mier a stabilitu pre ľudí, ktorí sú súčasťou Európskej únie," povedal. V prípade konkrétnych odporúčaní občianskych panelov Sermek poukázal najmä na odporúčania v oblasti energetiky či v zahraničnopolitických otázok. "Pre vojnu sa do odporúčaní dostala napríklad dosť výrazná zmienka o potrebe spoločnej európskej obrannej politiky," spresnil vedúci kancelárie EP na Slovensku.

Robert Sermek pri hodnotení výsledkov Konferencie o budúcnosti Európy poukázal aj skutočnosť, že nešlo o jedno podujatie, ale o celú sériu podujatí vo viacerých krajinách, ktoré boli súčasťou dlhodobého procesu trvajúceho jeden rok. V tomto smere vyzdvihol aj viacjazyčnú digitálnu platformu futureu.europa.eu, prostredníctvom ktorej mohli občania svoje návrhy a podnety prezentovať aj v slovenčine. "Každý z nás mohol písať svoje podnety, návrhy alebo nápady, takže (digitálna platforma) bola dôležitým elementom," povedal Sermek.

Slováci dostali priestor aj v tematických občianskych paneloch. V každom z nich boli zastúpení približne štyria občania našej krajiny. "Títo Slováci sa veľmi aktívne zapájali do práce tematických panelov, ktoré pripravili závery a tie sú aj súčasťou konečných odporúčaní," uviedol Sermek.

Po roku priamych rokovaní s občanmi sa CoFoE skončila 9. mája 2022. Na záverečnom ceremoniáli v Štrasburgu predsedovia Európskeho parlamentu, Európskej komisie a Európskej rady dostali od účastníkov CoFoE záverečnú správu obsahujúcu 49 širších návrhov a 326 individuálnych opatrení.


Záznam celej relácie si môžete pozrieť tu:


TASR pripravovala ku konferencii sériu relácií.

Záznam prvej relácie: R. Sermek: CoFoE je o sebareflexii EÚ


Záznam druhej relácie: VIDEO: Bilčík, Šimečka a Wiezik: CoFoE je iniciatívou, ktorá má zmysel


Záznam tretej relácie: Zdravie musí byť prioritou EÚ; zhodli sa Brozmanová, Smatana a Pažitný


Záznam štvrtej relácie: M. Lexmann: SR musí zabrať v príprave na príchod umelej inteligencie


Záznam piatej relácie: CoFoE: Občania EÚ chcú, aby bola Únia silným globálnych hráčom


Záznam šiestej relácie: CoFoE:Pomoc EÚ zvládnuť humanitárnu krízu je tu, čerpanie záleží od SR



Záznam siedmej relácie: CoFoE: EÚ má vo vzdelávaní novú výzvu - príchod ukrajinských detí


Záznam ôsmej relácie: CoFoE: EÚ má vo vzdelávaní novú výzvu - príchod ukrajinských detíK.Galek_Tri roky na odstrihnutie sa od ruskej ropy budú stačiť


Záznam deviatej relácie si môžete pozrieť tu:
OTS: CoFoE: Revízia základných zmlúv EÚ môže byť náročný proces


Tento projekt bol spolufinancovaný Európskou úniou v rámci grantového programu Európskeho parlamentu v oblasti komunikácie. Európsky parlament sa nepodieľal na jeho príprave a za údaje, informácie alebo názory uvedené v rámci tohto projektu, za ktorý nesú zodpovednosť výhradne autori, oslovené osoby, editori alebo vysielatelia tohto programu v súlade s príslušným právom, nie je žiadnym spôsobom zodpovedný ani nimi viazaný. Európsky parlament nemôže taktiež niesť zodpovednosť za priame alebo nepriame škody, ktoré by mohli vyplynúť z realizácie tohto projektu.