< sekcia Zahraničie

Zatkli katolíckeho kňaza podozrivého z pedofílie

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Pápež František a jeho predchodca Benedikt XVI. prisľúbil nulovú toleranciu pri riešení tohto problému a voči páchateľom.

Rím 24. apríla (TASR) - Katolíckeho kňaza Massima Iuculana dnes zatkli v severnom Taliansku pre obvinenia zo sexuálneho zneužívania tínedžerov v jeho farnosti. Informoval o tom arcibiskup Marco Arnolfo, pôsobiaci v tamojšej provincii Vercelli.Kňaz Iuculano pôsobil v rovnomennom hlavnom provinčnom meste. Agentúry ANSA a DPA uviedli, že duchovný bol obvinený zo sexuálneho napadnutia a požadovania sexu od neplnoletých. Vyšetrovatelia oznámili, že kňaz zneužíval chlapcov, pričom im za to ponúkal športovú obuv, malé sumy peňazí alebo kredit do mobilných telefónov.

Arcibiskup Arnolfo vo vyhlásení napísal, že Iuculana "okamžite" odvolali. Vyjadril "súcit s rodinami, ktorých sa prípad dotkol", a ponúkol im svoje modlitby.Imidž katolíckej cirkvi vo svete v ostatných rokoch utrpel kvôli odhaleniam pedofilov v jej radoch a neochote vyššie postavených duchovných nahlásiť takýchto kňazov, ktorých dokonca kryli, úradom.

Pápež František a jeho predchodca Benedikt XVI. prisľúbil nulovú toleranciu pri riešení tohto problému a voči páchateľom. František sprísnil zákony štátu Vatikán proti sexuálnemu obťažovaniu či zneužívaniu detí a zriadil komisiu odborníkov, ktorí mu radia pri ďalších reformách a krokoch.