Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia Zahraničie

Európu postihol nový fenomén: Osamelí vlci útočia sekerami a nožmi

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

V Európe je situácia komplikovaná rôznorodosťou motívov jednotlivých páchateľov. Polícia v poslednej dobe u mnohých vylučuje terorizmus a pohnútky útočníkov pripisuje radšej psychickým problémom.

Bratislava 2. septembra 2016 (Teraz.sk) – Júlový útok v Nice si nevyžiadal iba 85 obetí. Bol zároveň spúšťacím motorom pre osamelých vlkov, ktorí na starom kontinente začali šíriť strach nečakanými útokmi s použitím jednoduchých zbraní, ako sú nože, sekery či automobil. Europoslankyňa KDH Anna Záborská tvrdí, že útoky samovražedných atentátnikov v Európe majú jasný súvis so vznikom Daešu, Islamského štátu, ale nie priamo s migračnou krízou. V diskusii na TABLET.TV (27. 7.) uviedla, že tento štýl samovražedných útokov nie je nový a už roky sa s ním musia konfrontovať v Izraeli.

V Európe je situácia komplikovaná aj rôznorodosťou motívov jednotlivých páchateľov. Polícia dokonca v mnohých prípadoch vylúčila teroristický útok a pohnútky útočníkov pripísala psychickým problémom.

Útok v Nice a to, čo nasledovalo
Strach do obyvateľov Európy zasial mimoriadne krvavým spôsobom tuniský "zmrzlinár" Mohamed Lahouaiej Bouhlel. Ten si v Deň Bastily (15. 7.) razil cestu cez turistov na Promenáde des Anglais kamiónom. Muž, ktorý konal v mene Islamského štátu (IS), po sebe zanechal tragickú krvavú spúšť.Iba o štyri dni neskôr mladík vo veku 17 rokov útočil vo vlaku pri nemeckom meste Würzburg. Útočník sekerou a nožom vážne dokaličil štvorčlennú rodinu z Hongkongu, následkom čoho ho polícia zastrelila. Mladý migrant mal počas ataku kričať Alláhu akbar (Boh je veľký). Žiadateľ o azyl z Pakistanu stihol ešte predtým zverejniť autentické video, v ktorom hovorí, že je vojakom IS a že začína "svätú operáciu". V jeho byte našli aj islamistickú vlajku, pričom zradikalizovať sa mal pri sledovaní propagandy na internete.Cez chat sa mal zradikalizovať aj samovražedný bombový útočník sýrskeho pôvodu, ktorý 24. 7. zranil v bavorskom meste Ansbach 15 ľudí na festivale. Muhammad Dalíl zo Sýrie prišiel do Nemecka ako žiadateľ o azyl. Rovnako ako v predošlom prípade, aj on prisahal vo videu vernosť IS. Vyhlásil, že jeho útok je mienený ako pomsta za to, že Nemecko zabíja moslimov, a hodlá ho vykonať v mene Alaha. V byte vraha z Ansbachu nahral video aj ďalší zamaskovaný muž, ktorý vyhlásil, že nemecký ľud už nebude môcť pokojne spávať.

Zranení a mŕtvi ľudia ležia na mieste teroristického útoku muža, ktorý nákladným automobilom vošiel do oslavujúceho davu ľudí na promenáde v Nice v noci 14. júla 2016.
Foto: TASR/AP


Nemecká polícia zadržala 19. júla v okrese Ludwigsburg 15-ročného tínedžera. Mladík mal zverejniť na webe fotografie a kresby naznačujúce možnosť takéhoto činu. Pri domovej prehliadke v bydlisku jeho rodičov policajti našli okrem iného väčšie množstvo nábojov menšieho kalibru, viacero nožov a dýk. Vyšetrovatelia uviedli, že mladíka podozrievali z prípravy násilného trestného činu.
Maďarský bezpečnostný expert Szilveszter Póczik poznamenal, že zabrániť teroristickým činom osamelých páchateľov je ťažké, pretože nestojí za nimi sieť, ktorú by bolo možné odhaliť, a nekonajú ani na rozkaz. Podotkol, že títo teroristi nasledujú vzor napríklad izraelských útočníkov s nožmi, pričom ich cieľom je takisto dostať sa do správ médií.

Boh je veľký, zabijeme kňaza
Asi najväčšiu medializáciu získal prípad krvavej vraždy 84-ročného kňaza vo francúzskom meste Saint-Étienne-du-Rouvray (26. 7.). Dvaja 19-roční útočníci ozbrojení nožmi zadržiavali počas rukojemníckej drámy vo svätostánku piatich ľudí. Hrdlo napokon podrezali iba obľúbenému miestnemu kňazovi Jacquesovi Hamelovi. K zodpovednosti za útok na kostol sa prihlásil IS. Abdel-Malik Nabil Petitjean spoločne s Adelom Kermichom vo videozázname prisahajú vernosť jeho vodcovi. Polícia pritom Petitjeana hľadala už niekoľko dní pred útokom.Jacques Hamel však nebol jediný kňaz, na ktorého v poslednom čase útočili. V prvý augustový deň sa žiadateľ o azyl v Belgicku vyhrážal s nožom v ruke 65-ročnému kňazovi, ktorý mu predtým poskytol pomoc. Vyšetrovatelia tento trestný čin však nespájajú s extrémistickou skupinou IS.

Na snímke zavraždený kňaz Jacques Hamel, ktorého zabili dvaja 19-roční islamisti vo francúzskom kostole Saint-Etienne-du-Rouvray, 26. júla 2016.(AP Photo/Francois Mori)
Foto: TASR AP


Iba nedávno na doživotie odsúdili Somálčana Muhaydina Mirea, ktorý 5. decembra 2015 útočil nožom na pasažierov na londýnskej stanici. Po vzore džihádistov z IS chcel jedného z nich podrezať, pričom kričal, že "toto je za Sýriu". Útočník podľa dostupných informácií konal pod vplyvom vojnových udalostí v Sýrii, teda útočil na civilistov, pretože v Sýrii padajú bomby na moslimov. Týmto činom chcel zastrašiť ľudí a podporiť extrémistov. Augustový súd pri vynesení rozsudku zohľadnil jeho údajnú psychickú chorobu.

S psychickými chorobami akoby sa roztrhlo vrece
V centre Londýna útočil ďalší mladý muž (4. 8.). Zakaria Bulhan - nórsky občan somálskeho pôvodu - dobodal na smrť Američanku a ďalších najmenej šesť ľudí zranil. Hoci vyšetrovatelia pracovali s verziou, že motívom útoku mohol byť terorizmus, napokon uviedli, že "útok spustili duševné problémy". Ďalší prípad útoku nožom hlásili už o deň skôr z londýnskeho nákupného centra Westfield, kde utrpel zranenia 20-ročný muž.

Telo obete prenášajú zo scény útoku nožom na Russell Square, v centre Londýna, 4. 8. 2016.
Foto: TASR AP


Najmenej šesť ľudí utrpelo zranenia (13. 8.) pri útoku nožom. Vo vlaku na východe Švajčiarska začal vyčíňať ozbrojený 27-ročný muž zo Švajčiarska. Tak ako predtým, aj v tomto prípade polícia uviedla, že jeho skutok nemal teroristické pozadie, pretože išlo o neplánovaný, impulzívny "zločin z vášne". Tri z obetí napokon skonali v nemocnici. Zraneniam podľahol aj samotný útočník.

O necelý týždeň vo francúzskom Štrasburgu útočník pobodal žida na ulici. Kričať mal pritom Alláhu akbar. Podľa polície mal útočník údajne v minulosti psychické problémy. Vyšetrovatelia však neuviedli jeho národnosť.

Alláhu akbar sa malo ozývať aj v susednom Česku. Český štátny príslušník, ktorého otec je z Alžírska, sa v nedeľu 21. augusta s nožom v ruke vyhrážal návštevníkom víkendového hudobného festivalu pri Máchovom jazere. Dychová skúška ukázala, že mal v sebe 1,79 promile alkoholu a test na drogy bol pozitívny na amfetamín a opiáty.

Ilustračné foto.
Foto: TASR/AP


Nožom však neútočili len muži, ale objavil sa aj prípad poriadne ostrej ženy. Tá si 22. augusta v bruselskom autobuse "podala" najskôr dvoch ľudí. Z miesta činu ušla do nákupného centra, kde dorezala ďalšiu osobu. Staršia žena pôvodom z Filipín neuposlúchla policajtov, a tak boli nútení použiť proti nej strelnú zbraň. Teroristické pohnútky a akékoľvek politické pozadie však vyšetrovatelia vylúčili.

Na snímke policajná stanica vo štvrti Sain-Etienne vo francúzskom Toulouse 30. augusta 2016. Jedna policajtka utrpela zranenia po tom, ako na ňu na policajnej stanici zaútočil muž ozbrojený nožom. Muž údajne vošiel do budovy a zaútočil nožom na policajtku v službe, ktorej spôsobil ľahké poranenie na krku. Páchateľa policajti zadržali.
Foto: TASR/AP


Na konci augusta sa vo Francúzsku odohral ešte jeden útok nožom. Alžírčan vo veku 31 rokov zaútočil na policajnej stanici na strážkyňu zákona. Podľa denníka Le Figaro mal počas zatknutia uviesť, že "je mu zle z Francúzska, z tejto krajiny". Nemenovaný predstaviteľ ministerstva vnútra povedal, že zatiaľ je predčasné usudzovať, či išlo o "teroristický útok", avšak páchateľ je miestnym úradom známy ako človek, ktorý mal v minulosti problémy psychologického charakteru."Stále mám pocit, že najlepšie sa s terorizmom vysporiadal Izrael," poznamenala v TABLET.TV europoslankyňa Záborská, ktorá tento štát osobne navštívila v čase druhej intifády. "Aj v Európskom parlamente vidím, akoby sa so skúsenosťami, ktoré oni majú, veľmi málo počítalo. Akoby sa všetci spoliehali najmä na národné kapacity, do istej miery kapacity Európskej únie, ale aj tam vzájomné informovanie zlyháva."