Ekonomika

Export ruského LNG do Európy a Ázie v minulom roku klesol

TASR, 3. januára 2024 9:09

Projekt LNG Portovaja dodal na zahraničné trhy vlani 1,4 milióna ton LNG, väčšina pritom smerovala do Turecka a Grécka, tri dodávky však putovali aj do Číny.

Ilustračné foto. Foto: TASR - Roman Hanc
Moskva 3. januára (TASR) - Export ruského skvapalneného zemného plynu (LNG) dosiahol v závere roka rekordnú hodnotu, za celý minulý rok však klesol, pod čo sa veľkou mierou podpísal export do Ázie. Poukázali na to predbežné údaje britskej burzovej skupiny LSEG. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Rusko vyviezlo vlani 31 miliónov ton LNG, čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje pokles o 6 %. Dôvodom boli plánované odstávky závodov počas letných mesiacov pre údržbu. Za mesiac december však export dosiahol rekordnú hodnotu 3,2 milióna ton, z čoho 1,9 milióna ton pochádzalo z projektu Jamal LNG.

Z jednotlivých regiónov klesol export ruského LNG najmä do Ázie. Na tento trh vyviezlo Rusko vlani zhruba 15 miliónov ton, čo oproti roku 2022 predstavuje pokles o 11 %. Klesol aj vývoz do Európy, avšak iba o 1,9 % na približne 16 miliónov ton. Európa vlani výrazne zvýšila nákupy LNG po tom, ako prudko znížila dovoz zemného plynu z Ruska plynovodmi v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu.

Väčšina LNG z Ruska smerovala od najväčšieho ruského producenta LNG, firmy Novatek. Spoločnosť exportovala vlani 18,7 milióna ton LNG z projektu Jamal LNG a 800.000 ton dodala z Kriogaz-Vysotsk v Baltickom mori, dodala LSEG. Ďalšie dodávky zabezpečilo Rusko z projektu Sachalin-2, ktorý kontroluje ruský plynárenský koncern Gazprom. Z tohto projektu smerovalo na export vyše 10 miliónov ton, čo bolo zhruba o 10 % menej než v roku 2022.

Projekt LNG Portovaja dodal na zahraničné trhy vlani 1,4 milióna ton LNG, väčšina pritom smerovala do Turecka a Grécka, tri dodávky však putovali aj do Číny. Jeden z týchto nákladov vypravilo Rusko cez Severnú morskú cestu, ktorú Moskva považuje za alternatívu voči Suezskému prieplavu.









Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 20:02

Síkela: Štáty EÚ znížia dovoz energií z Ruska skôr ako v roku 2027
Síkela zdôraznil, že treba pokračovať vo vyskúšanom modeli európskej spolupráce a solidarity, ktorý po spustení ruskej agresie na Ukrajine pomáha členským krajinám prekonávať energetickú krízu.

sk
včera 19:21

Investičný fond KKR prevezme pevnú sieť spoločnosti Telecom Italia
Predstavenstvo spoločnosti Telecom Italia minulý rok schválilo predaj spoločnosti NetCo, ktorá združuje služby pevnej siete, s cieľom znížiť obrovský dlh v hodnote miliárd eur.

sk
včera 18:53

K. Šaško: Slovensko zaistí plyn aj po ukončení tranzitu cez Ukrajinu
Z pohľadu Slovenska sa pripravenosť EÚ na zimu zameriava hlavne na nepredĺženie rusko-ukrajinskej dohody o tranzite plynu po konci roka 2024.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

http://www1.teraz.sk/usercontent/photos/3/0/1/3-301d62ed552a2cb89fc2630df5fc2310fa5131ad.jpg

Téma TASR





Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac