Export ropy z Iraku v decembri výrazne vzrástol
TASR, 2. januára 2019 14:12
Ilustračné foto. Foto: TASR/APIrak vyviezol v decembri 3,726 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). To znamená výrazný rast oproti exportu v predchádzajúcom mesiaci, ktorý dosiahol 3,372 milióna barelov. Objem vývozu v novembri do veľkej miery ovplyvnilo nepriaznivé počasie, ktoré obmedzilo plavbu tankerov.
Kľúčový bol vývoz z oblasti Basry na juhu Iraku. Ten dosiahol rekordných zhruba 3,63 milióna barelov denne oproti 3,36 milióna barelov/deň v predchádzajúcom mesiaci.
Výrazne vzrástol aj vývoz z ložísk okolo Kirkúku na severe krajiny do tureckého prístavu Ceyhan. Ten v závere roka predstavoval približne 99.000 barelov denne. Na porovnanie, v novembri dosiahol 8716 barelov denne.
Maximálna produkčná kapacita Iraku dosahuje takmer 5 miliónov barelov denne. Irak, ktorý je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), však produkciu obmedzuje v súlade s dohodou v rámci ropného kartelu o znižovaní ťažby.
Najnovšie články v rubrike
Agentúra: Globálne dodávky ropy dosiahnu 106,2 milióna barelov denne
Celková produkcia OPEC+ sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom znížila o 350.000 bpd, pričom zvýšená produkcia v Saudskej Arábii a Kazachstane tento pokles čiastočne kompenzovala, uviedla IEA.
Počet žiadostí o podporu v USA minulý týždeň vzrástol
Ministerstvo práce zároveň uviedlo, že počet ľudí, ktorí poberajú sociálne dávky aj po prvom týždni, sa za sedem dní do 29. novembra znížil o 99.000 na 1,838 milióna osôb.
Fico nepodporí žiadnu pomoc ohľadom vojenských výdavkov pre Ukrajinu
Konflikt na Ukrajine nemá podľa neho vojenské riešenie, pričom stratégia EÚ k tomuto konfliktu je nesprávna a neúčinná.
Aj Santovia vedia surfovať 




