Zahraničie

Google plánuje vystužiť podmorské káble kvôli žraločím útokom

TASR, 17. augusta 2014 6:16

Prax ukázala, že podmorské internetové káble z neznámych dôvodov priťahujú žraloky.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Londýn 17. augusta (TASR) - Spoločnosť Google vystužuje svoje podmorské internetové káble podobným materiálom, aký sa používa v nepriestrelných vestách, aby ich ochránila pred častými a zatiaľ nevysvetlenými útokmi žralokov. Oznámil to britský spravodajský portál telegraph.co.uk.

Google má v pláne zabezpečiť týmto spôsobom takmer 160-tisíc kilometrov transoceánskych optických liniek, ktoré vlastní po celom svete. Optické vlákna používajú na transoceánsky prenos dát laser a umožňujú tak prenosové rýchlosti približne 100-násobne rýchlejšie než klasické medené vodiče. Je tu však háčik: sú vyrobené z krehkého kremičitého skla a náchylné na poškodenie. A ako ukázala prax, z neznámych dôvodov priťahujú žraloky.

Noviny New York Times informovali už v roku 1987, že žraloky prejavujú "nevysvetliteľnú chuť" na vtedy ešte novú technológiu, pričom žraločie zuby zapríčinili minimálne štyri výpadky siete prepájajúcej Spojené štáty s Európou a Japonskom. "Jediné zahryznutie do podmorskej linky, ktorá má hrúbku približne záhradnej hadice, si môže vyžiadať 250-tisíc dolárov a viac v opravách," písalo sa vo vtedajšej štúdii.

Dôvody, prečo žraloky hryzú do káblov nie sú presne známe. Hovorca spoločnosti AT&T opisoval v roku 1987, ako sa snažili chytať žralokov a počas následných pokusov zistiť, či prejavia záujem o káble. "Mali takého poriadne veľkého žraloka na palube a snažili sa ho nasilu kŕmiť kusmi kábla a sledovať, ako bude reagovať. Ukázalo sa však, že z kábla príliš nadšený nebol," uviedol.

To viedlo niektorých výskumníkov k záveru, že žraloky v skutočnosti priťahujú samotné dáta prenášané cez vlákna, resp. elektromagnetické signály, ktoré vyžarujú zosilňovače optických vlákien. Žraloky sú totižto schopné vnímať elektromagnetické žiarenie, ktoré vyžarujú ryby a iné živočíchy, patriace medzi potravu týchto podmorských predátorov. Elektromagnetické signály zosilňovačov transoceánskych liniek ich zrejme mätú a omylom ich vyhodnocujú ako živý organizmus - a chcú ho ochutnať.

Google plánuje vystužiť vlákna materiálom "podobným kevlaru". Spoločnosť tento týždeň oznámila výstavbu novej siete medzi Spojenými štátmi a Japonskom. Mala by mať prenosovú kapacitu 60 terabitov za sekundu a prepojiť obe krajiny cez Tichý oceán.

Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 11:13

Rusko údajne neplánuje revíziu štátnej hranice v Baltskom mori
Na hraniciach s Fínskom má ruská vláda v úmysle upraviť súradnice v oblasti niekoľkých ostrovov a v blízkosti mysu rieky Narva.

sk
dnes 11:11

Litva: Plány Ruska v oblasti Baltu sú eskaláciou proti EÚ a NATO
Fínska ministerka zahraničných vecí Elina Valtonenová v reakcii na snahy Ruska zmeniť námorné hranice v Baltskom mori zdôraznila, že Moskva musí dodržiavať dohovor o morskom práve.

sk
dnes 11:03

Čínska aktivistka, ktorú odsúdili za vlogy o covide, je na slobode
Občianska aktivistka a novinárka Čang Čan teraz v krátkom videu objasnila, že polícia ju v deň, keď si odpykala celý trest, odviedla do domu jej brata.

sk

Najčítanejšie Zahraničie

Téma TASR





Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac