Ekonomika

Export zemného plynu z USA dosiahol v novembri druhý najvyšší objem

TASR, 3. decembra 2023 16:22

Americkí producenti sa naďalej zameriavajú najmä na Európu, keďže na severnej pologuli nastúpilo zimné obdobie.

Na archívnej snímke detail na ťahač na LNG. Foto: TASR - Michal Svítok
Houston 3. decembra (TASR) - Export skvapalneného zemného plynu (LNG) zo Spojených štátov dosiahol minulý mesiac druhý najvyšší objem v histórii. Poukázali na to najnovšie údaje finančnej spoločnosti LSEG, ktorá vychádzala z informácií o pohybe tankerov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

USA vyviezli v novembri 7,99 milióna ton LNG a iba tesne zaostali za doterajším rekordom. Ten predstavoval export v apríli, keď Spojené štáty vyviezli 8,01 milióna ton LNG. Aprílové výsledky tak mali výrazný podiel na tom, že USA sa za celý 1. polrok tohto roka stali najväčším exportérom LNG na svete. Za nimi skončili Katar a Austrália. Vysoký objem exportu zaznamenali USA aj za október, keď dosiahol 7,92 milióna ton.

Americkí producenti sa naďalej zameriavajú najmä na Európu, keďže na severnej pologuli nastúpilo zimné obdobie. V novembri vyviezli USA do Európy približne 68 % z celkového objemu exportu. V októbri to bolo 65 %.

Aj keď teploty v Európe klesli, ceny LNG by to zvýšiť nemalo. Dôvodom je vysoký objem uskladneného plynu na európskom kontinente, uviedli analytici z poradenskej spoločnosti Rystad Energy. Ku koncu novembra boli európske zásobníky podľa firmy naplnené na 97 %.

Naopak, do Ázie smerovalo v novembri menej plavidiel s americkým LNG. Export na tento trh dosiahol z celkového objemu exportu 18,5 %, zatiaľ čo v októbri predstavoval 20 %. Časť LNG vyviezli Spojené štáty aj do Latinskej Ameriky, konkrétne 5 % z celkového objemu exportu. V porovnaní s októbrom sa tak objem vývozu na latinskoamerický trh prakticky nemenil.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 14:07

Rozpočtový deficit Kanady vzrástol za 9 mesiacov na viac než 4-násobok
Rozpočtový deficit Kanady dosiahol za deväť mesiacov fiškálneho roka 2023/2024, čo predstavuje obdobie od apríla do konca decembra, 23,61 miliardy kanadských dolárov (16,19 miliardy eur).

sk
včera 13:48

Premiér: Riešenie s priamymi platbami predloží agrominister vláde
Zdôraznil, že agrominister Takáč vedie s poľnohospodármi o ich problémoch veľmi intenzívny dialóg.

sk
včera 13:44

Bosch plánuje zrušiť v divízii domácich spotrebičov asi 3500 miest
V samotnom Nemecku sa tohtoročné prepúšťanie dotkne 450 zamestnancov.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

http://www1.teraz.sk/usercontent/photos/3/0/1/3-301d62ed552a2cb89fc2630df5fc2310fa5131ad.jpg

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac