Ekonomika

Google sa pred Súdnym dvorom EÚ snaží odvrátiť miliardovú pokutu

TASR, 19. septembra 2023 18:50

Rozhodnutie ESD sa očakáva do niekoľkých mesiacov.

Na archívnej snímke logo Google. Foto: TASR/AP
Luxemburg 19. septembra (TASR) - Spoločnosť Google podniká jeden z posledných pokusov, ako sa vyhnúť miliardovej pokute od Európskej únie (EÚ). V odvolacom konaní pred Súdnym dvorom EÚ (ESD), ktoré sa začalo v utorok, prevádzkovateľ rovnomerného internetového vyhľadávača argumentuje, že protimonopolné orgány Únie mu dostatočne nepreukázali údajné obchodné praktiky poškodzujúce hospodársku súťaž. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Rozhodnutie ESD sa očakáva do niekoľkých mesiacov. Komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová v roku 2017 nariadila Googlu zaplatiť 2,42 miliardy eur. Google sa proti rozhodnutiu odvolal, Všeobecný súd EÚ však jeho sťažnosť pred dvoma rokmi zamietol. Celkovo musel Google za konanie poškodzujúce hospodársku súťaž v Európe v uplynulom desaťročí zaplatiť 8,25 miliardy eur.

Právny zástupca spoločnosti Google Thomas Graf v aktuálnom konaní pred ESD argumentoval, že nerovné zaobchádzanie s konkurenciou nie je to isté ako obmedzovanie súťaže. "Spoločnosti si nekonkurujú tým, že zaobchádzajú so svojimi konkurentmi rovnako," poznamenal Graf. Právny zástupca Európskej komisie (EK) Fernando Castillo de la Torre tento argument odmietol.

Google síce má právo používať svoje algoritmy tak, aby sa výsledky vyhľadávania, ktoré sú pre používateľov menej relevantné, umiestňoval na nižších miestach v zoznamoch výsledkov, avšak využíval svoje dominantné postavenie v oblasti vyhľadávania na internete tak, aby zvýraznil vlastné služby a ponuky v cenových porovnávaniach, konštatoval de la Torre.

Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 19:53

Za ľudí:Vláda zhorší dôchodkové sporenie v druhom pilieri pre všetkých
Strana skritizovala aj zvyšovanie odvodov z dividend, vyplácanie rodičovského dôchodku či zvýšenie bankových odvodov.

sk
včera 19:48

SMBC: Nedostatok nových lietadiel bude pretrvávať ešte niekoľko rokov
Od zavedenia prísnych opatrení počas pandémie nového koronavírusu majú výrobcovia lietadiel problém zvýšiť objem produkcie.

sk
včera 19:37

Bíreš: Pri blokáde kamionistov treba zabrániť stratám na tovare
Pondelňajšie zasadnutie ministrov dopravy EÚ neponúklo žiadnu rýchlu odpoveď slovenským či poľským kamionistom blokujúcich svojich lacnejších ukrajinských kolegov na hraničných priechodoch.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

http://www1.teraz.sk/usercontent/photos/3/0/1/3-301d62ed552a2cb89fc2630df5fc2310fa5131ad.jpg

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac