Ekonomika

Export agrokomodít z Ukrajiny vzrástol v auguste takmer o pätinu

TASR, 6. septembra 2023 14:35

Asociácia oznámila, že zo 4,3 milióna ton agroproduktov 2,3 milióna ton predstavovalo obilie. Zhruba 755.400 ton tvorili semená olejnín a 548.900 ton rastlinné oleje.

Ilustračná snímka. Foto: TASR Erika Ďurčová
Kyjev 6. septembra (TASR) - Ukrajina vyviezla v auguste 4,3 milióna ton poľnohospodárskych produktov. Oproti predchádzajúcemu mesiacu to znamená rast približne o 16 %. Ukrajine sa export podarilo zvýšiť napriek problémom v logistike a ruským útokom na ukrajinské hlavné vývozné trasy. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na údaje Ukrajinskej asociácie firiem v agrobiznise (UCAB).

Asociácia oznámila, že zo 4,3 milióna ton agroproduktov 2,3 milióna ton predstavovalo obilie. Zhruba 755.400 ton tvorili semená olejnín a 548.900 ton rastlinné oleje. Z obilia väčšinu tvorila pšenica a z rastlinných olejov slnečnicový olej.

"Najefektívnejšou vývoznou trasou boli v auguste dunajské prístavy. Tie sa na celkovom objeme exportu podieľali v tomto mesiaci 64 %," uviedla UCAB.

Rusko v polovici júla odstúpilo od takzvanej obilnej dohody, ktorá umožňovala vývoz ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov. Ako dôvod uviedlo, že západné krajiny stále neplnia memorandum dohodnuté s Organizáciou Spojených národov o uľahčení ruského vývozu potravín a hnojív. Ruský vývoz potravín a hnojív síce nepodlieha západným sankciám uvaleným po ruskej invázii na Ukrajinu, Moskva však tvrdí, že obmedzenia platieb, logistiky a poistenia sťažili ich prepravu. Navyše, dodalo Rusko, ukrajinské obilie aj tak do najchudobnejších krajín neputuje v takej miere, ako by malo, a nemalá časť z neho smeruje do Európskej únie.Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 20:59

RRZ: Deficit na budúci rok znižuje chybne vykázaná energopomoc
Ambicióznejšie stanovené rozpočtové ciele na roky 2025 a 2026 nie sú zase podľa RRZ podložené konkrétnymi opatreniami na ich dosiahnutie.

sk
dnes 19:52

V rokovaniach o nemeckom štátnom rozpočte sa mal dosiahnúť pokrok
V súčasnosti nie je čo povedať, povedal Lindner na okraj podujatia svojej Slobodnej demokratickej strany (FDP) v Berlíne.

sk
dnes 19:17

SAPI a KEKS budú spolupracovať na rozvoji OZE a komunitnej energetike
Ďalšou oblasťou spolupráce je okrem iného vypracovanie stratégií rozvoja a efektívnych nástrojov na jeho podporu či harmonizácia spoločných stanovísk voči štátnym orgánom a iným subjektom energetiky.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

http://www1.teraz.sk/usercontent/photos/3/0/1/3-301d62ed552a2cb89fc2630df5fc2310fa5131ad.jpg

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac