Ekonomika

Exportné objednávky na britské produkty sú najvyššie za dva roky

TASR, 23. augusta 2016 14:17

Firmy očakávajú, že rast ich produkcie si udrží stabilné tempo.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Londýn 23. augusta (TASR) - Exportné objednávky na britské produkty dosiahli tento mesiac najvyššiu úroveň za dva roky. Dôvodom je oslabenie libry, ktoré zvýšilo dopyt po britských výrobkoch na zahraničných trhoch. Informovala o tom agentúra RTTNews na základe prieskumu Zväzu britského priemyslu CBI.

Prieskum však ukázal, že aj napriek zvýšenému dopytu v zahraničí sa celkový počet nových objednávok na výrobky britských tovární v júli znížil a príslušný index v auguste klesol na -5 bodov. Podpísal sa pod to slabý domáci dopyt. Analytici však očakávali ešte horší výsledok, a to augustový index na úrovni -10 bodov.

Ale zároveň čiastkový index exportných objednávok dosiahol tento mesiac -6 bodov, čo je jeho najvyššia hodnota od augusta 2014.

Firmy očakávajú, že rast ich produkcie si udrží stabilné tempo, ale výrobné ceny vzrastú v dôsledku zdraženia vstupných surovín po oslabení libry.

Anna Leachová, šéfka oddelenia prieskumov a analýz CBI v tejto súvislosti pripomína, že oslabenie libry je dvojsečná zbraň. Na jednej strane pomáha zvyšovať dopyt po britských produktoch v zahraničí, ale zároveň zdražuje vstupné suroviny, a tým pádom stúpajú aj ceny hotových produktov na britskom trhu.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 19:34

Boeing zvýšil v máji dodávky zákazníkom zhruba o tretinu
Od začiatku roka do konca mája dodala americká spoločnosť zákazníkom 250 lietadiel. Z nich opäť najväčší podiel tvorili lietadlá 737 MAX, ktorých Boeing dodal 198.

sk
dnes 19:30

V Ostrave predstavili modernizovaný lôžkový vozeň s kupé aj apartmánmi
Predstavený vozeň podľa ZSSK ponúka vyšší štandard komfortu, viac súkromia a modernejšie vybavenie.

sk
dnes 19:14

Ceny ropy klesli o viac než 4 %, cena Brentu skĺzla k hranici 90 USD
Cena americkej ľahkej ropy WTI s júlovým kontraktom dosiahla 86,60 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená pokles o 4,70 USD (5,15 %).

sk
http://www1.teraz.sk/usercontent/photos/3/0/1/3-301d62ed552a2cb89fc2630df5fc2310fa5131ad.jpg

Téma TASR





Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac