Google zaplatí vo Francúzsku vyrovnanie vo výške takmer miliardu eur
TASR, 12. septembra 2019 19:18
Ilustračná snímka Foto: TASR/APKoncern súhlasil s pokutou 500 miliónov eur a doplatením daní vo výške 465 miliónov eur. Finančná polícia totiž prišla k záveru, že Google platil vo Francúzsku príliš nízke dane, keďže veľkú časť európskych tržieb účtoval cez svoju centrálu v Írsku. Polmiliardovú pokutu zaplatia francúzske a írske zastúpenia Google.
Francúzska finančná prokuratúra spustila vyšetrovanie v roku 2015 a o rok neskôr prehľadala kancelárie Google v Paríži. Ministerka spravodlivosti Nicole Belloubetová a minister pre rozpočet Gerald Darmanin privítali vyrovnanie, ktoré ukončí všetky právne spory týkajúce sa zdanenia Google vo Francúzsku. "Ukončenie tejto záležitosti ukazuje, že finančná justícia teraz disponuje účinnými nástrojmi, aby mohla bojovať proti daňovým únikom," povedala Belloubetová.
To, že vyšetrovanie firmy môžu skončiť s takýmto vyrovnaním, je vo Francúzsku možné iba niekoľko rokov. Príslušný zákon totiž platí od roka 2016. V USA sú podobné vyrovnania možné oveľa dlhšie.
Francúzske vyrovnanie predstavuje najvyššiu sumu, ktorú Google musí zaplatiť v európskych daňových procesoch. V Taliansku v roku 2017 zaplatil 306 miliónov eur v rámci podobného vyšetrovania daňových nedoplatkov za roky 2009 až 2013. Vo Veľkej Británii v roku 2016 musel doplatiť dane v hodnote 130 miliónov libier (146,2 milióna eur).
(1 EUR = 0,88920 GBP)
Prečítajte si aj:
Google vyhral spor s nemeckými vydavateľmi o tlačové úryvky
Žaloba bola založená na nemeckom zákone o autorských právach platnom od augusta 2013.
Google odmietol tvrdenia Roskomnadzoru, že zasahoval do volieb v Rusku
Spoločnosť podľa svojich slov podporovala rozumnú politickú inzerciu, ktorá bola v súlade s miestnou legislatívou.
Moskva obvinila Google a Facebook zo zasahovania do ruských volieb
Vo viacerých oblastiach Ruska sa v dnes konali voľby do miestnych a regionálnych zastupiteľstiev.
Viac článkov na tému:
Najnovšie články v rubrike
Srbsko sa po problémoch s rafinériou NIS obáva o dodávky ruského plynu
Situácia by bola nepríjemná, ale nie úplne dramatická, tvrdia belehradskí experti.
Akcie v USA sa v piatok aj za celý týždeň posilnili
Všetky tri hlavné americké akciové indexy sa za uplynulý týždeň posilnili. S&P 500 sa zvýšil o 0,3 %, Nasdaq o takmer 1 % a Dow Jones o 0,5 %.
Štát objednáva batériové vlaky za 144 miliónov, jazdiť budú na Záhorí
Štátna tajomníčka Ministerstva dopravy SR Denisa Žiláková označila projekt za prelomový.
pomaly sa zvianočnieva.. :)




